Reklama

Patriarcha Sako za wyświęcaniem żonatych

Patriarcha Sako za wyświęcaniem żonatych

27.03.2017
Czyta się kilka minut
„Jeśli brakuje wam kapłanów, to zdecydujcie się na wyświęcanie żonatych mężczyzn” – zaapelował do biskupów rzymskokatolickich patriarcha Louis Raphaël I Sako, prymas Kościoła chaldejskiego, jednego z katolickich Kościołów wschodnich.
W

W ten sposób odniósł się do próśb biskupów z Europy Zachodniej i Ameryki o duszpasterzy dla wspólnot chaldejskich powstających wśród imigrantów z Iraku i Syrii.

Kolebką Kościoła chaldejskiego jest dzisiejszy Irak, gdzie w V wieku chrześcijanie opowiedzieli się po stronie patriarchy Nestoriusza, uznanego przez Rzym za heretyka, w związku z głoszoną przez niego nauką o dwoistości osób i natur w Jezusie Chrystusie, i w ten sposób odłączyli się od Kościoła rzymskiego. Przez kolejne wieki, żyjąc na terenach opanowanych przez islam, udało im się jednak zachować wiarę chrześcijańską. Kilkakrotnie próbowali też połączyć się z Kościołem katolickim, co w pełni udało się dopiero w XIX w.

Do 2006 r. na terytorium Iraku i Syrii żyło ok. 800 tys. chaldejczyków. W ostatnich latach, w obawie przed represjami ze strony Państwa Islamskiego, niemal pół miliona uciekło do krajów zachodnich, gdzie próbują zachować swą tradycję i liturgię. Patriarcha Sako nie widzi jednak możliwości wysyłania na Zachód nowych kapłanów wyświęconych w rycie chaldejskim, skoro ich brak doskwiera również opuszczonym parafiom w Iraku i Syrii. Nie bez sarkazmu zauważa, że jeszcze nie tak dawno biskupi w Europie „gorszyli się”, gdy opiekę duszpasterską na terenach ich diecezji sprawowali, nieliczni co prawda, żonaci księża wyznania chaldejskiego. Dziś, w obliczu kryzysu emigracyjnego, sami proszą o zwiększenie ich liczby. Radzi nowym wspólnotom chaldejskim, by szukały powołań w swoim gronie, a biskupom, by zatroszczyli się o ich formację i święcenia. „W końcu celibat nie jest dogmatem wiary, tylko zapisem prawa. A jedynym kryterium powinna być troska o zbawienie dusz” – powiedział w rozmowie z portalem Vatican Insider. ©℗

Autor artykułu

Dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium przyznanego przez konsorcjum ICoN zrzeszające kilka...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]