Reklama

Parę deseczek i tekturek

Parę deseczek i tekturek

12.04.2007
Czyta się kilka minut
Malarstwo jawi się Różewiczowi jako sztuka bardziej fizyczna, zmysłowa niż poezja. Dla człowieka pióra pędzel okazał się nieodpartą pokusą i tęsknotą.
W

W "Kartkach z gliwickiego dziennika" pod datą 9 października 1956 roku Tadeusz Różewicz zanotował: "Największą przyjemnością pobytu w Warszawie było oglądanie obrazów w galerii. Malarstwo przyciąga mnie z siłą magiczną, rosnącą z latami". Autor "Kartoteki" spędził w muzeach - jak sam mówi - długie "godziny, dni, lata". Z wykształcenia historyk sztuki, przyznaje, że w akademickiej edukacji decydującą rolę odegrały nie seminaria i wykłady, ale przyjaźnie z artystami. "To były moje uniwersytety (...) przesiadywanie, już nie godzinami, ale dniami i nocami w pracowniach naszych najwybitniejszych malarzy. To nie było tylko oglądanie ich obrazów, ale zasypianie i budzenie się w ich pracowniach, to było śledzenie narodzin obrazu od początku... To były długie rozmowy...".

O związkach Różewicza ze sztukami plastycznymi pisano wiele i uczenie. Dość wspomnieć dwie...

6496

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]