Reklama

Paraolimpiada bez Rosji

Paraolimpiada bez Rosji

08.08.2016
Czyta się kilka minut
Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC) zdecydował o wykluczeniu wszystkich rosyjskich sportowców z igrzysk niepełnosprawnych, które we wrześniu odbędą się w Brazylii.
P

Powodem jest systemowo-państwowy charakter dopingu w Rosji, co stwierdziła Światowa Agencja Antydopingowa WADA [patrz „TP” nr 31]. WADA uznała, że władze rosyjskie oszukiwały nie tylko podczas zimowej olimpiady w Soczi w 2014 r., ale też podczas zimowej paraolimpiady, w której dominowali zawodnicy rosyjscy. IPC wyciągnął więc najpoważniejsze możliwe konsekwencje z raportu WADA – inaczej niż Międzynarodowy Komitet Olimpijski, który nie zdecydował się na wykluczenie Rosji z igrzysk w Rio. „Fair play to fundament sportu i jeśli będziemy patrzeć przez palce, będziemy załatwieni” – tak decyzję uzasadnił sir Philip Craven, przewodniczący IPC. Wiceprzewodniczący Andrew Parsons tłumaczył: „Tu chodzi o coś więcej niż medale czy szanse pojedynczego sportowca, tu chodzi o przyszłość sportu paraolimpijskiego”. Zarząd IPC podjął decyzję jednomyślnie. ©℗

Na podst. FAZ, NZZ

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]