Reklama

Papież-senior o Faustynie i miłosierdziu

Papież-senior o Faustynie i miłosierdziu

20.03.2016
Czyta się kilka minut
Współczesnego człowieka przyciąga do Boga Jego miłosierdzie, a sprawiedliwość budzi w nim lęk – zauważył Benedykt XVI w rozmowie, którą przeprowadził belgijski jezuita o. Jacques Servais.
R

Rozmowa ukazała się w materiałach po zorganizowanym w październiku ub.r. w Rzymie sympozjum o usprawiedliwieniu. 16 marca przedrukował ją watykański dziennik „L’Osservatore Romano”. Papież-senior wskazuje m.in., że za pozorami pewności siebie i przekonania o własnej sprawiedliwości w człowieku kryje się dziś głęboka świadomość własnych ran. Wynika stąd wielkie zapotrzebowanie na miłosierdzie, co jako znak czasu rozpoznała siostra Faustyna, a następnie Jan Paweł II. Benedykt XVI mówi także o pozornym zaniku poczucia winy – dawniej człowiek potrzebował usprawiedliwienia, dzisiaj domagamy się takiego usprawiedliwienia od Boga. A także o posoborowym rozwoju dogmatów i towarzyszącym mu kryzysie wiary. Komentatorzy podkreślają swobodę, z jaką Benedykt XVI jako były papież komentuje współczesne dyskusje teologiczne. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]