Reklama

Papież pracuje

Papież pracuje

10.03.2014
Czyta się kilka minut
Andrea Tornielli, watykanista: Kto próbuje przeciwstawić sobie doktrynę i duszpasterstwo, jest w błędzie. Nie można jednak wychodzić do ludzi tylko z regułami. Kościół to nie posterunek celny.
P

PAWEŁ BRAVO: Na co szczególnie zwraca Pan uwagę po pierwszym roku pontyfikatu papieża Franciszka?
ANDREA TORNIELLI:
Przede wszystkim na jego świadectwo: przed reformami strukturalnymi, przed zmianami w kurii – które skądinąd już ruszyły do przodu – rozpoczęła się reforma w sercach. Papież domaga się od nas zmiany postawy; w tym daje świadectwo i przykład całemu Kościołowi, nie tylko kardynałom i biskupom, ale także świeckim, jak głosić Ewangelię w dzisiejszym społeczeństwie.
Sądzę, że ludzie patrzący z daleka, choćby z Polski, lepiej rozumieją autentyzm Franciszka. U niego nie ma żadnej strategii. Przekaz o Bożym miłosierdziu – podstawowy w pierwszym roku pontyfikatu – dociera, moim zdaniem, także do niewierzących.
Kiedy i jak głęboko mogą zajść te zmiany, o których Pan wspomina?
One już zachodzą. Po pierwsze, synod na temat...

5561

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]