Reklama

Papież nie potrzebuje dywizji

Papież nie potrzebuje dywizji

20.09.2011
Czyta się kilka minut
Joaquín Navarro-Valls: Moralna perswazja - oto tajemnica polityki Stolicy Apostolskiej. Rozmawiała Katarzyna Tracz
K

Katarzyna Tracz: Czy Stolica Apostolska dysponuje jakimiś szczególnymi metodami uprawiania polityki? Czy są one podobne do tych, po które sięgają państwa narodowe? Może się posłużyć np. nałożeniem embarga?

Joaquín Navarro-Valls: Albo zastrzeleniem kogoś... A mówiąc poważnie, powszechnie znane koncepcje prowadzenia polityki - porozumienia handlowe, geopolityka - nie mają zastosowania w przypadku Stolicy Apostolskiej. Dla Watykanu polega ona na nawiązywaniu relacji z ludźmi na całym świecie. Po co? By przekazać im pewną wizję istoty ludzkiej.

Jak to wygląda w praktyce?

Opiszę to na przykładzie pontyfikatu Jana Pawła II. Na samym jego początku w Watykanie akredytowanych było 88, może 89 ambasadorów. Pod koniec - 190. Co takiego zaszło w tym czasie? To nie Stolica Apostolska miała interes w tym,...

5376

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]