Reklama

Bez dywizji

Bez dywizji

10.04.2005
Czyta się kilka minut
2 kwietnia 1987 r. Jan Paweł II stał z Augusto Pinochetem na balkonie pałacu prezydenckiego w Santiago de Chile, a w dole, na dziedzińcu, kłębił się tłum zwolenników dyktatora. Ta fotografia obiegła świat - i dla niektórych do dziś stanowi dowód papieskiego błogosławieństwa dla reżimu, który łamał prawa człowieka.
A

A zatem manipulacja Pinocheta powiodła się znakomicie: Janowi Pawłowi II przypisano intencje sprzeczne z tym, co głosił podczas pielgrzymki do Chile. Wystarczy wspomnieć, że na krótko przed sceną na balkonie między dyktatorem i Papieżem doszło do polemicznego spięcia. Kard. Angelo Sodano opowiadał, jak generał zapytał Jana Pawła II: “Dlaczego Kościół wciąż mówi o demokracji? Jedna metoda rządów jest równie dobra jak inna". “Nie - usłyszał w odpowiedzi. - Ludzie mają prawo do swobód obywatelskich, nawet jeśli używając ich popełniają błędy".

Wizyta w Chile wynikała z generalnego założenia, jakim Jan Paweł II kierował się w kontaktach z politykami. “Jako biskup Rzymu i powszechny pasterz Kościoła, z definicji podejmował rozmowę z każdym, poczynając od tych, którzy z powodów politycznych nie mogli być akceptowani, aż do takich, którzy zasługiwali na potępienie...

4902

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]