Reklama

Papież i Pekin

Papież i Pekin

03.07.2007
Czyta się kilka minut
Benedykt XVI ogłosił list do katolików w Chinach. To jego pierwsza znacząca wypowiedź w sprawie tamtejszego Kościoła. Chińskie duchowieństwo dzieli się na tzw. "patriotyczne", współpracujące z komunistycznymi władzami, i podziemne. Papież zwrócił się jednak do wszystkich wiernych, nie dzieląc ich na grupy. W tekście dokumentu przypomniał zdarzenia ostatnich 50 lat, m.in. wygnanie legata papieskiego i misjonarzy w 1949 r. (Watykan zerwał wtedy stosunki dyplomatyczne z Pekinem), nie ukrywając, że te zaszłości utrudniają poszukiwanie rozwiązań. Mimo to jego list zachęca Pekin do podjęcia dialogu.
S

Spośród 80 chińskich biskupów wielu zostało wyświęconych niezgodnie z prawem kanonicznym, bez wiedzy Watykanu. Benedykt XVI podkreślił, że sakramenty przez nich sprawowane są ważne i zezwolił im na "pełnoprawne wykonywanie jurysdykcji Bożej". Do niedawna wielu komentatorów spodziewało się ekskomuniki wobec "nieposłusznych" biskupów, tymczasem Papież postanowił zaznaczyć jedność Kościoła, nie zaś wskazywać kolaborantów czy schizmatyków. Władze zaprosił jednak do podjęcia rozmów i porozumienia w sprawie dalszych nominacji - prawdopodobnie więc chce zerwać z prowadzoną przez Jana Pawła II polityką przymykania oczu na niegodne sakry.

List, utrzymany w spokojnym tonie, jest ostrożnym krokiem w kierunku rozwiązaniu problemu Kościoła chińskiego. Wiadomo już, że będą następne: Papież zamierza wysłać do Pekinu jednego z kardynałów. Pozwala to sądzić, że Watykan ułożył...

1138

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]