Reklama

Panorama wieku

Panorama wieku

16.08.2011
Czyta się kilka minut
Jan Białostocki: SZTUKA XV WIEKU OD PARLERÓW DO DÜRERA - należę do niepoliczalnej rzeszy osób, których pierwszym spotkaniem z historią sztuki była lektura "Sztuki cenniejszej niż złoto".
Ó

Ów wielokrotnie wznawiany zarys dziejów architektury i sztuk plastycznych Europy łacińskiej od schyłku Cesarstwa po wiek XX, przykład popularyzacji w najlepszym znaczeniu tego słowa, jest zapewne najbardziej znaną książką prof. Jana Białostockiego (1921-1988).

Teraz, w ponad dwadzieścia lat po śmierci Profesora, otrzymujemy pierwsze polskie wydanie jego dzieła, opublikowanego wcześniej po włosku, francusku i hiszpańsku. Jeden z największych polskich humanistów minionego wieku, historyk sztuki i muzeolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, był bowiem uczonym o ugruntowanej pozycji także poza granicami kraju. W serii "Propyläen Kunstgeschichte" jemu właśnie powierzono autorstwo tomu poświęconego sztuce późnego średniowiecza i początku nowożytności.

Na grunt polski wprowadzał metodę ikonologiczną Erwina Panofsky’ego, postulującą nie tylko opis...

4204

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]