Reklama

Panorama lęków

Panorama lęków

05.03.2017
Czyta się kilka minut
Nie wiedzą, co czynią” to projekt ambitny i szeroko zakrojony.
F

Fiński autor opowiada historię amerykańskiego naukowca i skomplikowane losy jego rodziny. Po nieudanym małżeństwie neurobiolog wraca do USA, zostawiając w Finlandii byłą żonę i kilkuletniego syna. W ojczyźnie powtórnie zakłada rodzinę. Idyllę zakłóca jednak radykalna organizacja ekologiczna, która nie zgadza się na drastyczne testy na zwierzętach. Valtonen w swojej książce porusza naraz kilkanaście różnych kwestii, starając się stworzyć kompletną mapę bolączek współczesności – od zagrożeń terrorystycznych, przez wpływ nowych mediów, aż po redefinicję relacji rodzinnych. Ciekawa jest również ruchoma perspektywa, która pokazuje losy rodziny z punktów widzenia wszystkich jej członków. Choć w powieści zdarzają się słabsze momenty – głównie ze względu na zachłanność samego autora – trzeba przyznać, że całość układa się w przekonującą diagnozę podszytej strachem współczesności. ©

Jussi Valtonen, NIE WIEDZĄ, CO CZYNIĄ, przeł. Sebastian Musielak, W.A.B., Warszawa 2017

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Krytyk literacki, stale współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Redaktor literacki Conrad Festival, doktorant na Wydziale Polonistyki UJ. Prowadzi podkast literacki „Book’s not dead”.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]