Reklama

Pan kłamie! – a Pan też!

Pan kłamie! – a Pan też!

16.05.2007
Czyta się kilka minut
Tak brzmi ostatnio, ito dość często, wymiana zdań między politykami wypowiadającymi się wmass mediach. Co gorsze, taki też bywa ton rozmów między dziennikarzami komentującymi wydarzenia.
K

Konsekwencje tego stanu rzeczy są poważne, jednak zacznijmy od pozornie najmniej poważnej sfery - dobrego wychowania. Polega ono między innymi na tym, że powstrzymujemy się od czynienia nieprzyjemności, stawiania zarzutów (nawet prawdziwych), o ile nie jest to spowodowane naprawdę wyższą koniecznością. Nie mówimy: "Jaka pani brzydka!", ani "Jaki pan głupi!", chociaż często tak myślimy. Nie mówimy: "Pan kłamie" nawet wtedy, gdy chodzi o bliskiego kolegę, który rzeczywiście mija się z prawdą. Jest wiele form językowych, dzięki którym możemy wyrazić podobne myśli w znacznie bardziej cywilizowany sposób, tak by nikt nie poczuł się dotknięty lub obrażony.

Obrażanie innych jest niedopuszczalne, chyba że chcemy sprawić sobie niską przyjemność wywyższania się lub nie możemy pohamować się z wściekłości. Jednak nawet wściekli, jeżeli cechuje nas dobre wychowanie,...

6612

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]