Reklama

Pan Jowialski na straży reform

Pan Jowialski na straży reform

04.01.2014
Czyta się kilka minut
Prezydent nie ma narzędzi, by państwem rządzić, ale ma narzędzia, by premierowi w rządzeniu państwem przeszkadzać. Pytanie brzmi: czy można chwalić polityka za to, że nie przeszkadza?
K

Końcówka 2013 r. zdecydowanie należała do Bronisława Komorowskiego. Prezydent przesłał do Trybunału Konstytucyjnego ustawę osłabiającą OFE i wyraził wobec niej dystans, jednak po wcześniejszym podpisaniu, aby nie demolować przygotowanego przez rząd budżetu na rok 2014 i nie rozpoczynać wojny z premierem. Elementem pakietu towarzyszącego podpisaniu ustawy o OFE było udzielenie „Rzeczpospolitej” wywiadu, którego najważniejsze ostrzeżenie – o „słabnięciu dziś w Polsce partii reform” – prezydent powtórzył w telewizyjnym programie Tomasza Lisa. Była wreszcie przedstawiona w noworocznym prezydenckim orędziu propozycja nadania dwóm sztandarowym inwestycjom infrastrukturalnym, autostradom A1 i A2, wciąż nieukończonym, ale mocno pociągniętym do przodu w czasie sześcioletnich rządów Platformy, nazw „Autostrada Wolności” i „Autostrada Solidarności”.
Te decyzje i gesty, koniecznie do...

17194

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]