Reklama

Pamięci Krzysztofa Kozłowskiego

Pamięci Krzysztofa Kozłowskiego

01.04.2013
Czyta się kilka minut
Antoine Vitkine: „MEIN KAMPF”. BIOGRAFIA KSIĄŻKI; Mark Roseman: WANNSEE. WILLA. JEZIORO. SPOTKANIE –

– w 80. rocznicę przejęcia władzy w Niemczech przez Hitlera ukazały się przekłady dwóch książek. Pierwsza, autorstwa francuskiego pisarza i dziennikarza (rocznik 1977), poświęcona jest „tekstowi założycielskiemu” III Rzeszy. Druga, napisana przez brytyjskiego historyka, przynosi analizę dokumentu, który nie był wprawdzie początkiem Zagłady (bo zaczęła się ona wcześniej), ale usprawnił realizację „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”.

Książka Adolfa Hitlera powstała w twierdzy Landsberg, po nieudanym puczu monachijskim. Pisał ją w luksusowych jak na więzienie warunkach, na maszynie marki Remington ofiarowanej przez dyrektora Deutsche Bank. W księgarniach „Mein Kampf” znalazła się w lipcu 1925 r. Wkrótce siedemset stron fatalnej niemieckiej prozy pełnej powtórzeń, w której autor dał upust swoim fobiom, miało się zmienić w „nazistowską biblię”, wydawaną w...

3959

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]