Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Narada ze śniadaniem

Narada ze śniadaniem

21.01.2013
Czyta się kilka minut
Gospodarz prowadził spotkanie sprawnie. Nie wykorzystał planowanego czasu, a zdążył jeszcze poczęstować uczestników koniakiem. Narada trwała 85 minut. Dyskutowano o losie milionów ludzi.
Strona szósta protokołu konferencji w Wannsse z szacunkami liczby Żydów w Europie Fot. POLITISCHES ARCHIV AA BERLIN
Z

Z pozoru wyglądało to jak typowa konferencja VIP-ów: uściski dłoni na dzień dobry, zdawkowe rozmowy, plotki. Zaaferowany sekretarz, sprawdzający, czy poprawnie przygotowano akta. Protokolantka, gotowa do stenografowania (jedyna kobieta w tym gronie, od dygnitarzy usłyszała garść komplementów). W hallu sąsiadującym z salą konferencyjną obsługa rozstawiała tace z kanapkami i filiżanki do kawy. Jako ostatni przyjechał gospodarz spotkania i od razu zaczął zebranie. Słynął z dyscypliny, punktualności i organizacji pracy.

Był 20 stycznia 1942 r. Miejsce: przedmieście Berlina, pięknie położona nad jeziorem willa, przez szefostwo Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy (RSHA) wykorzystywana dla celów reprezentacyjnych (właściciel „odsprzedał” willę w 1940 r. Fundacji SS, gdy siedział za nadużycia finansowe). Adres: Am Grossen Wannsee 56-58; naprzeciw popularnej plaży.

...

10469

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]