Reklama

Narada ze śniadaniem

Narada ze śniadaniem

21.01.2013
Czyta się kilka minut
Gospodarz prowadził spotkanie sprawnie. Nie wykorzystał planowanego czasu, a zdążył jeszcze poczęstować uczestników koniakiem. Narada trwała 85 minut. Dyskutowano o losie milionów ludzi.
Strona szósta protokołu konferencji w Wannsse z szacunkami liczby Żydów w Europie Fot. POLITISCHES ARCHIV AA BERLIN
Z

Z pozoru wyglądało to jak typowa konferencja VIP-ów: uściski dłoni na dzień dobry, zdawkowe rozmowy, plotki. Zaaferowany sekretarz, sprawdzający, czy poprawnie przygotowano akta. Protokolantka, gotowa do stenografowania (jedyna kobieta w tym gronie, od dygnitarzy usłyszała garść komplementów). W hallu sąsiadującym z salą konferencyjną obsługa rozstawiała tace z kanapkami i filiżanki do kawy. Jako ostatni przyjechał gospodarz spotkania i od razu zaczął zebranie. Słynął z dyscypliny, punktualności i organizacji pracy.

Był 20 stycznia 1942 r. Miejsce: przedmieście Berlina, pięknie położona nad jeziorem willa, przez szefostwo Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy (RSHA) wykorzystywana dla celów reprezentacyjnych (właściciel „odsprzedał” willę w 1940 r. Fundacji SS, gdy siedział za nadużycia finansowe). Adres: Am Grossen Wannsee 56-58; naprzeciw popularnej plaży.

...

10469

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]