Reklama

Pamięć ciała i polityczna amnezja

Pamięć ciała i polityczna amnezja

12.04.2007
Czyta się kilka minut
Marek Fiedor wydaje się mówić, że polskie elity po 1989 roku wybrały drogę Różewiczowskiego bohatera: "wyjścia z domu i dobrowolnego popadnięcia w amnezję.
S

Scenografia poznańskiego spektaklu jest z pozoru całkiem realistyczna: nowoczesna, jasna, sterylna, ale zarazem dość przytulna kuchnia - taka, w której można spotkać się z bliskimi przy obiedzie lub zaszyć w poszukiwaniu samotności. Na środku duży stół i krzesła, z tyłu zlew, lodówka, szafki, niewielkie radio i telewizor. Tyle tylko że przez szczeliny pomiędzy regałami do środka dostają się dziwni osobnicy, telewizor pokazuje widok z wnętrza lodówki, na ścianach pojawiają się niewyraźne migawki z ulicy. To, co intymne, staje się nagle sferą publiczną.

W spektaklu Fiedora mieszają się ze sobą sprawy prywatne i kwestie polityczne, najpiękniejsza Różewiczowska liryka miłosna spotyka się z najradykalniejszą Różewiczowską groteską i społeczną satyrą. "Tak zwana komedia" toczy się od poruszającego dramatu (czy wręcz melodramatu) rodzinnego do "niesmacznej farsy",...

6359

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]