Reklama

Ładowanie...

Wybrane wydarzenia Roku Tadeusza Różewicza we Wrocławiu

Wybrane wydarzenia Roku Tadeusza Różewicza we Wrocławiu

04.10.2021
Czyta się kilka minut
P

PAN TADEUSZ RÓŻEWICZ – otwarcie wystawy stałej Muzeum Pana Tadeusza, Zakład Narodowy im. Ossolińskich

Wystawa skupia się wokół tematów ważnych w twórczości pisarza, takich jak trauma wojenna i nostalgia za dzieciństwem, dociekania na temat wiary, poczucie wewnętrznej martwoty czy fascynacja malarstwem i popkulturą. Istotnymi zagadnieniami są także twórczość dramaturgiczna i scenopisarska Tadeusza Różewicza oraz jego wrocławska i światowa recepcja.
Otwarcie: 9 października 2021

TADEUSZ RÓŻEWICZ – POETA OBECNY – wystawa
Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu

Ekspozycja składa się z fotografii obcojęzycznych wydań utworów poety. Będzie ona stałą oprawą kolekcji obcojęzycznych wydań Tadeusza Różewicza, które Bibliotece przekazała wnuczka poety – Julia Różewicz.
Miejsce: Biblioteka Grafit, ul. Namysłowska 8
| online Otwarcie: 9 października 2021

GESTY POETY – online Miejska Biblioteka Publiczna
im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu, Wrocławski Teatr Pantomimy

Publikacja krótkich etiud pantomimicznych inspirowanych poezją Tadeusza Różewicza i wybranymi fotografiami Adama Hawałeja. Publikacja na stronie internetowej i kanale YT Biblioteki.
Termin: październik 2021

KARTOTEKA. FOTOGRAFICZNA PODRÓŻ Z RÓŻEWICZEM
Wydawnictwo Warstwy / Wrocławski Dom Literatury

Album prezentuje wyjątkowe fotografie autorstwa Adama Hawałeja, który towarzyszył próbom zespołu teatralnego przygotowującego się do premiery „Kartoteki rozrzuconej” w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Poznajemy nową twarz Tadeusza Różewicza – nie tylko poety, pisarza i dramaturga, ale także reżysera, wcielającego swoje literacko-teatralne koncepcje w sceniczne życie.
Premiera: 4 października 2021

W DRODZE. Literacki przewodnik po Wrocławiu śladami Tadeusza Różewicza
Wydawnictwo Warstwy / Wrocławski Dom Literatury

Publikacja pod redakcją Wojciecha Browarnego to opowieść o Wrocławiu Różewicza. Przewodnik przedstawia miejsca w dziełach i biografii poety związane z przestrzenią, instytucjami oraz znakami krajobrazu (realnego i symbolicznego) Wrocławia. Stronę graficzną publikacji stanowią fotografie, rysunki poety oraz mapka z punktami topograficznymi, po których wiodą „przechadzki”.
Premiera: grudzień 2021

BRATERSTWO POEZJI. KORESPONDENCJA, WIERSZE I INNE DIALOGI 1947-2013
Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Warstwy

Czesław Miłosz i Tadeusz Różewicz: bez nich nie można wyobrazić sobie mapy polskiej literatury. Różniło ich wiele – inaczej widzieli świat, inaczej o nim mówili. Publikacja zawiera ich korespondencję z lat 1947-2003 oraz wybór tekstów. Redakcja: Emil Pasierski, wstęp: Andrzej Franaszek.
Premiera: 17 listopada 2021

TADEUSZ RÓŻEWICZ WE WROCŁAWIU. LUDZIE – MIEJSCA – OPOWIEŚCI –
wystawa plenerowa Centrum Historii Zajezdnia

Tematem wystawy przy ul. Świdnickiej będzie wrocławski okres w biografii i twórczości pisarza, udokumentowany fragmentami jego utworów, wspomnieniami i zdjęciami oraz komentarzem prof. Wojciecha Browarnego z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Termin: 1-19 listopada 2021

BOHATER.DOK – spektakle w przestrzeni miejskiej Stowarzyszenie Garaże Kultury, Instytut im. Jerzego Grotowskiego Oczy matki

Scenariusz i reżyseria: Marta Kowalska, Ada Tabisz, Vital Ione, Mateusz Przyłęcki Miejsce: Ośrodek Działań Twórczych Światowid, ul. Stefanii Sempołowskiej 54a
Termin: 20 października 2021

GARBOLOGIA. STUDIUM ŚMIECI
Scenariusz i reżyseria: Natalia Klupp, Jolanta Sikorska, Anna Bolewska Miejsce: Zarząd Inwestycji Miejskich, ul. Januszowicka 15a
Termin: 21 października 2021

W SIECI
Scenariusz, reżyseria: Anna Wieczorek, Krzysztof Kopka
Miejsce: Rada Osiedla Huby, ul. Gliniana 55
Termin: 22 października 2021

ARCHIPELAG RÓŻEWICZA – cykl wydarzeń
Mów o sobie, tylko o sobie

Premiera spektaklu Wrocławskiego Teatru Pantomimy w reż. Darii Kopiec Miejsce: Instytut Grotowskiego, Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia
Termin: 17-19 września 2021

ZŁOWIONE
Premiera spektaklu Teatru Zar w reż. Jarosława Freta Miejsce: Instytut Grotowskiego, Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia
Termin: 7-8 października 2021

STARUSZEK
Premiera spektaklu przygotowy-wanego we współpracy Instytutu im. Jerzego Grotowskiego z Wydziałem Lalkarskim Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie Filii we ­Wrocławiu w reż. Eweliny Ciszewskiej
Miejsce: Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium
Termin: 11-12 października 2021

ODCHODZI
Plenerowa wersja spektaklu Sceny Plastycznej KUL w reż. Leszka Mądzika Miejsce: park Południowy
Termin: 15-16 października 2021

24’21 RÓŻEWICZ – jam session
Teatr Muzyczny Capitol

Poetycko-muzyczne spotkanie – jam session z wykorzystaniem wierszy i poematów Tadeusza Różewicza. Nieprzerwany, częściowo improwizowany koncert z udziałem aktorek i aktorów, interpretujących wiersze poprzez deklamację, śpiew i muzykę.
Termin: 2-3 października 2021

RÓŻEWICZ IN MEMORIAM / DO LUDOŻERCÓW – koncert Karoliny Cichej Centrum Kultury Agora
Termin: 9 października 2021, godz. 18.00

WTW://ZAWSZE_RÓŻEWICZ – CYKL WYDARZEŃ
KARTOTEKA – PERFORMANS
reżyseria: Daria Kopiec
Miejsce: Wrocławski Teatr Współczesny
Termin: 5 października

BYŁ SOBIE DOM, CZYLI WYSKUBKI. SPLĄTANIE, CZYLI ŻMUT POSTTEATRALNY – PERFORMANS
scenariusz i reżyseria: Paweł Kamza Miejsce: Teatr Muzyczny Capitol
Termin: 6 października

WYSZEDŁ Z DOMU – PERFORMANS
reżyseria: Marek Fiedor
Miejsce: Wrocławski Teatr Współczesny
Termin: 7 października

W TŁUMACZENIU – PERFORMANS
koncepcja i reżyseria: Wojtek Ziemilski
Miejsce: Wrocławski Teatr Współczesny
Termin: 8 października

DO PIACHU – PERFORMANS
reżyseria: Jan Hussakowski
Miejsce: Wrocławski Teatr Współczesny
Termin: 9 października

RÓŻE RÓŻEWICZA. Turniej poetycki
Wanda Ziembicka-Has, Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Ogólnopolski konkurs poetycki. Zgłoszenia przyjmowane są do 3 listopada 2021 r. Regulamin na stronie Instytutu Grotowskiego.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]