Reklama

Palenie Feniksa

Palenie Feniksa

15.10.2012
Czyta się kilka minut
Sprawa oskarżenia o doping byłego kolarza Lance’a Armstronga, siedmiokrotnego zwycięzcy Tour de France (1999–2005), wykracza poza sport.
A

Amerykanin był bowiem nie tylko jedną z największych ikon sportu przełomu XX i XXI wieku, ale też symbolem walki z rakiem, na którego zachorował w 1996 r. Jak we współczesnym micie o Feniksie, odrodził się z choroby silniejszy, w żółtych barwach lidera. Ten kolor miały też opaski jego fundacji Livestrong, w swoim czasie szczyt dobroczynnego lansu. Sami tworzyliśmy ten mit, był nam potrzebny, dawał nadzieję wielu chorym. Kto wie, ilu z nich Armstrong wsparł swoją postawą? Dał się jednak uwikłać w rolę herosa, za wszelką cenę próbował podtrzymać status legendy, naciskany presją sponsorów, mediów, całego świata.

Mimo ciężaru padających na niego oskarżeń, nie można się zgodzić na ten spektakl, publiczną egzekucję po latach. Jak uwierzyć w antydopingową nieuchwytność Amerykanina, w EPO niewykrywalne akurat tylko w jego organizmie? W czasach sukcesów musiał być najdokładniej...

1719

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]