Reklama

Ozeasz i przymierze

Ozeasz i przymierze

06.08.2018
Czyta się kilka minut
Bóg ma całkowitą i bezwzględną zwierzchność nad ludem Izraela. Tego uczy nas Ozeasz. Karze za złamanie praw wpisanych w przymierze.
A

A z nich najważniejsze są czyny miłosierne, dobrotliwość, troska o słabszych oraz znajomość Tory. „Bo miłosierdzia chcę, a nie ofiary, a znajomości Bożej więcej niż całopalenia” (Oz 6, 6). Gdy lud nie słyszy głosu Boga, gdy odchodzi od synajskiego przymierza, Ten zamienia się w niedźwiedzia albo srogiego lwa czyhającego na przechodniów. Prorok z plemienia Efraima nazywa swój lud wszetecznicą. Wytyka zdrady, lekceważenie, zapomnienie. Krzyczy jak zdradzona narzeczona. Ozeasz jest wyjątkowo pomysłowy w wymyślaniu kar, jakie spadną na plemiona Izraela. Zna się na klątwach. Nie oszczędza swoich. Nazywa swoich współplemieńców głupią gołębicą, która nie ma serca.

Swoje proroctwa Ozeasz umieszcza w ścisłych historycznych okolicznościach. Wspomina o Asyryjczykach. Raz jako tych, którym Izrael bezrozumnie służy. Raz jako tych, którzy wezmą w niewolę Hebrajczyków (tak też się stało –...

2925

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]