Reklama

Oszczerstwo krwi

Oszczerstwo krwi

06.03.2005
Czyta się kilka minut
5 marca 2004 zmarł ks. Stanisław Musiał. Sprawa podejmowana przez nas w pierwszą rocznicę jego śmierci jak mało która w ostatnich latach leżała mu na sercu. Chodzi o antysemickie malowidła Karola Gabriela de Prevôt, wiszące do dziś w kościołach Sandomierza.

“Nie ma miejsca na obrazy ukazujące rzekome mordy rytualne dokonywane jakoby przez Żydów ani w katedrach, ani w kościołach parafialnych, ani nawet w przydrożnych kapliczkach - pisał ks. Musiał na łamach “Gazety Wyborczej" (5-6.08.2000). - Jako katolik, zakonnik, ksiądz chciałbym żyć w Kościele, który nie toleruje w swych świątyniach oszczerstw". Taki właśnie był - broniąc go kiedyś przed zarzutami jednej z najwybitniejszych postaci polskiego Kościoła użyliśmy określenia “prorok". “Prorok jest czasem nie zrozumiany, często odrzucany, a nawet zwalczany. Czasem nie ma racji lub grzeszy jednostronnością - nawet przyjaciele to przyznają..." - napisał we wstępie do jego książki “Czarne jest czarne" ks. Michał Czajkowski. “Tak, Staszek płacił, jak zawsze płacili prorocy, za uparte mówienie o tym, że czarne nie jest białe, lecz czarne - dodawał ks. Adam Boniecki we wspomnieniu...

17655

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]