Reklama

Ostrożnie ze skalpelem

Ostrożnie ze skalpelem

04.10.2011
Czyta się kilka minut
Najczęściej to, co do nas podczas Mszy świętej należy, wykonujemy bez należytego zrozumienia, albo nawet pomijamy.
"

"Spiritus flat, ubi vult": Duch Święty przychodzi, kiedy sam zechce - głosi łacińska maksyma. Nie da się Go przymusić do działania jakimkolwiek, choćby najświętszym ludzkim rytuałem. To jedna z istotnych różnic pomiędzy liturgią Eucharystii a różnorakimi działaniami magicznymi, obecnymi w wielu religiach świata. Bóstwo przychodzi tam na miejsce obrzędu, przyciągnięte formułą wypowiedzianą przez człowieka.

Jednak z powyższej zasady często wyciągamy skrajne wnioski, co z kolei prowadzi do opacznego rozumienia działania Ducha Świętego w liturgii Mszy. Jeżeli On "tchnie, kędy chce", nie znaczy to wcale, że nie ma znaczenia sposób, w jaki Go przyzywamy. O tej wolnej istocie można wręcz powiedzieć, że raczej na pewno nie pofatyguje się tam, gdzie niedbale gotuje mu się miejsce spotkania.

Cały porządek Mszy świętej stoi pod znakiem ruchu wznoszącego...

6090

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]