Reklama

Ładowanie...

Ostatnie takie królestwo

21.04.2018
Czyta się kilka minut
Złote gody, 50. rocznicę niepodległości, a także własne 50. urodziny i rocznicę wstąpienia na tron Mswati III, ostatni prawdziwy król w Afryce, postanowił uświetnić zmianą nazwę państwa. Swaziland ma odtąd nosić miejscowe imię eSwatini, co znaczy „kraj ludu Suazi”.
Król Mswati III podczas 30. rocznicy urodzin i niepodległości Suazi / Fot. WALTER DHLADHLA / AFP / EAST NEWS
Król Mswati III podczas 30. rocznicy urodzin i niepodległości Suazi / Fot. WALTER DHLADHLA / AFP / EAST NEWS
N

Nowa nazwa znaczy to samo co stara, tyle że już nie po angielsku, języku dawnych kolonialnych władców, ale w mowie suazi, spokrewnionej z mową sąsiadów Zulusów. Tłumacząc potrzebę zmiany król przekonywał, że była konieczna, by cudzoziemcy nie mylili jego kraju z europejską Szwajcarią. „Gdzie nie pojadę i odpowiadam, skąd przybywam, wszyscy mylą nasz kraj, nazywany po angielsku Swazilandem ze Szwajcarią, która po angielsku nazywa się Switzerland. Trzeba wreszcie skończyć z tym niepotrzebnym zamieszaniem” – ogłosił król na stadionie Mavuso w Manzini, gdzie tym razem postanowił obchodzić urodziny i 32. rocznicę wstąpienia na tron, obchodzone w jego królestwie jako państwowe święta. „Poza tym – dodał monarcha – wielu naszych sąsiadów w Afryce, uwolniwszy się z kolonialnej niewoli, zrzucało nadane im przez zaborców imiona i wracało do dawnych, afrykańskich, lub przybierało nowe, też...

9933

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]