Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Ostatni Świadkowie

Ostatni Świadkowie

31.10.2017
Czyta się kilka minut
80 lat temu NKWD przeprowadziło tzw. „Operację polską”: zginęło ponad sto tysięcy Polaków mieszkających w Związku Sowieckim. Trauma w rodzinach trwa do dziś. Także tu, na środkowej Ukrainie.
Maria i Czesław Karpińscy. Jego ojciec został prawdopodobnie rozstrzelany, jej rodzina została deportowana do Kazachstanu. Dołbysz, jesień 2017 r. MARCIN RYCHŁY
M

Miasteczko nie wyróżnia się szczególnie na tle Żytomierszczyzny – historycznego regionu I Rzeczypospolitej, zamieszkanego przez liczną społeczność polską, który po pokoju ryskim z 1921 r. znalazł się w Związku Sowieckim. W 5-tysięcznym Dołbyszu dominują obejścia z zaniedbanymi parterowymi domami i dziurawe drogi. Typowy obraz osady na środkowej Ukrainie. Uwagę przykuwają tylko złote kopuły nowej cerkwi i duży kościół katolicki – część konsekrowanego niedawno Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej. Jest też podstawówka, kilka sklepów i zarośnięty skwer, upamiętniający ofiary wybuchu reaktora w Czarnobylu.

Mieszkańcy – Ukraińcy i Polacy – żyją skromnie. Większość tych, którzy mają pracę, dojeżdża „marszrutkami” do Żytomierza. Inni wyjechali za chlebem dalej, do oddalonego o 200 km Kijowa lub za granicę, głównie do Polski. W miasteczku działa tylko fabryka porcelany: największy...

16896

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Najserdeczniej wszystkie kobiety przepraszam,jak czytam o traumie aktorek, które reżyser za pupę złapał.W obliczy nieszczęść które ludzie przeżyli, to pogarda dla określenia TRAUMA.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]