Reklama

Osiwieć ze stresu

Osiwieć ze stresu

27.01.2020
Czyta się kilka minut
Podobno włosy Marii Antoniny, ostatniej królowej Francji przed wybuchem rewolucji francuskiej, zbielały w ciągu jednej nocy przed jej egzekucją.
C

Choć ten historyczny przypadek może być nieco przesadzony, to naukowcy od dawna próbują ustalić, dlaczego włosy siwieją pod wpływem stresu. Naturalny kolor naszych stu tysięcy włosów jest stale odnawiany przez komórki pigmentowe, które przekształcają się z komórek macierzystych. Kiedy te pierwsze umierają, to drugie wyrównują ilość pigmentu.

W przeprowadzonym na myszach badaniu Bing Zhang i współpracownicy wykazali, że na siwienie włosów pod wpływem stresu wpływa noradrenalina – hormon związany z reakcją „uciekaj lub walcz” (zarazem badacze wykluczyli wpływ układu odpornościowego i innych hormonów). Receptory noradrenaliny znajdują się w pobliżu włosów. Po ich aktywacji wspomniane wcześniej komórki macierzyste masowo przekształcają się w komórki pigmentowe. W ten sposób włosy na przyszłość tracą „magazyny” komórek macierzystych, które mogłyby przemienić się w komórki pigmentowe. Bez nich włosy wyglądają na szarawe lub białe. ©

Na podst. Nature.com

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]