Reklama

Opętanie

Opętanie

25.10.2011
Czyta się kilka minut
Nergal, lider metalowego zespołu Behemoth, nie jest ani - jak napisał Tomasz Terlikowski - "podwórkowym satanistą", ani też - tak go nazwał ks. Adam Boniecki - "diabłem z jasełek". To postać z całkiem innej, ponurej bajki.
W

W początkach swej estradowej kariery, w latach 90., Adam Darski, obecnie Nergal, występował jako Holocausto. Ci, którzy nie mogą dziś przeboleć, że za publiczne podarcie Biblii Darski nie powędrował za kratki, dorabiają do tego pseudonimu rozmaite kompromitujące wyjaśnienia: że kryła się w nim pogarda dla ofiar Zagłady, czy nawet że to widomy ślad współpracy z neonazistami. Nieprawda. Rzecz przedstawia się gorzej: ten wybór nic nie znaczył, dokonany był wyłącznie dla efektu, dla mocnego uderzenia, jakie niosło ze sobą słowo "Holocaust".

Pod koniec lat 80. Johan Edlund założył w Finlandii kapelę heavymetalową o nazwie Treblinka. Skonsternowanym dziennikarzom Edlund tłumaczył, że nazizmu nie popiera, chodziło mu wyłącznie o szok. W samej twórczości kapeli motyw Shoah się nie pojawił, znaleziono inne metody szokowania. Pierwszy występ Treblinki nosił tytuł "...

11640

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]