ONZ sprawdza Kościół

To już drugi raz w ciągu ostatnich miesięcy, kiedy ONZ wezwał Kościół katolicki do przedstawienia raportu dotyczącego wykorzystania nieletnich.

26.05.2014

Czyta się kilka minut

Za pierwszym razem taki apel wystosował oenzetowski Komitet ds. Praw Dziecka, teraz Komitet Przeciwko Torturom. Zasadniczo można powiedzieć, że ich ocena działania Kościoła w sprawie pedofilii powtarza się w wielu punktach. Komitet, analizując watykański raport, nie stwierdził naruszenia konwencji, i potwierdził, że Kościół „podjął istotne wysiłki, by zapobiegać seksualnemu wykorzystywaniu nieletnich i innych”. Wskazał jednak na kilka spraw, które wciąż wymagają korekty. Najważniejsze z nich to: unikanie zgłaszania przestępstw organom cywilnym, ochrona duchownych przed wymiarem sprawiedliwości, arbitralne podchodzenie do udzielania „rekompensat” finansowych ofiarom księży.
Reakcja Watykanu na wnioski końcowe Komisji ONZ wskazuje, że Kościół bierze sobie do serca stawiane mu zarzuty, równocześnie prostując niektóre błędne wyobrażenia dotyczące jego roli w rozwiązywaniu lokalnych przypadków. Warto jednak w tym miejscu przytoczyć słowa kard. Seana O’Malleya stojącego na czele utworzonej przez papieża Franciszka komisji poświęconej ochronie dzieci. W trakcie konferencji prasowej na początku maja powiedział on, że „Kościół nie potrafił rozpoznać, że ma do czynienia z problemem o charakterze uniwersalnym, a nie problemem amerykańskim, irlandzkim czy niemieckim, i wciąż jest w nim obecna silna tendencja do zaprzeczania jego istnieniu”. Choć Kościół robi już wiele, aby przeciwdziałać wykorzystaniu nieletnich oraz pomagać ofiarom, owe standardy przyjmowane są na razie jedynie tam, gdzie pedofilia w Kościele stała się kwestią publiczną. Ameryka Południowa, Afryka, Azja to kontynenty, na których wykorzystanie nieletnich przez duchownych to wciąż temat tabu.
Na tle innych instytucji Kościół katolicki przoduje we wprowadzaniu standardów chroniących dzieci, pamiętajmy jednak, że ten zapał nie jest podzielany przez wszystkich i wszędzie w równym stopniu – nawet jeśli z Watykanu raz za razem płyną deklaracje, że Kościół w sprawie zwalczania pedofilii wśród swoich członków pozostanie „przejrzysty i zdeterminowany”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
Jezuita, teolog, psychoterapeuta, publicysta, doktor psychologii. Prorektor Akademii „Ignatianum” w Krakowie, gdzie jest także adiunktem w Instytucie Psychologii. Członek redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Autor książki „Poznaj siebie, spotkasz Boga” (2010).… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 22/2014