Reklama

Ładowanie...

Omylne nauczanie nieomylne

15.09.2009
Czyta się kilka minut
Odrzucanie doktryny o kapłaństwie zarezerwowanym tylko dla mężczyzn nie może być traktowane jako herezja. Na razie.
S

Siostra Louise Akers ma zakaz nauczania w imieniu Kościoła, bo neguje doktrynę, że nie ma on prawa udzielać święceń kapłańskich kobietom - oświadczył na początku września abp Daniel Pilarczyk z Cincinnati (USA). Hierarcha cofnął zakonnicy tzw. misję kanoniczną do katechezy, ale - podkreślmy - jej nie ekskomunikował.

Tymczasem rok wcześniej - w podobnych, ale jednak zasadniczo odmiennych okolicznościach - ekskomunika spotkała ks. Roya Bourgeois z amerykańskiego Zgromadzenia Maryknoll. Zakonnik nie tylko odrzuca doktrynę o święceniach kapłańskich wyłącznie dla mężczyzn, ale i uczestniczył w uroczystości udzielenia "święceń" pewnej kobiecie, gdzie wygłosił homilię, a potem - po ostrzeżeniu Kongregacji Nauki Wiary (KNW) - nie wyrzekł się swego postępowania. Ekskomunika "spadła" też - i to od razu (!) - na "wyświęconą", podobnie jak na ponad 30 katoliczek, które...

10041

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]