Reklama

Olimpijska wojna

Olimpijska wojna

01.08.2004
Czyta się kilka minut
Współczesny sport to wykreowana wielka prawie prawdziwa wojna. Kolejna bitwa rozegra się podczas igrzysk w kolebce olimpiad Atenach - pisze w ODRZE (7-8) Krzysztof Uściński.
S

Sportowe zmagania dawno przestały być rywalizacją samych zawodników - dziś nie konkuruje już Kowalski ze Smithem czy Müllerem, lecz bohaterska Polska ściera się z dumnym Albionem lub butnymi Niemcami. A - teoretycznie - stawką są wielkie wartości: honor, sprawiedliwość itp. W efekcie celny rzut do kosza w magiczny sposób podnosi samopoczucie całych narodów - staje się raptem “legitymacją wartości dla milionów rodaków wysokiego smarkacza". Więcej: jako że “taka łatwa, zastępcza ideologijka, to listek figowy pilnie poszukiwany, Kowalskiemu (podobnie jak Smithowi czy Müllerowi) rodacy wybaczą wiele, nie tylko ewentualne złamanie zasad fair play".

Stąd też tak łatwo nakręcać “wojenny wymiar" sportu. Odpowiada on zawodnikom (im bardziej spektakularne zwycięstwo, choćby nie fair, tym większe ich zarobki). Jest skrojony na potrzeby “gawiedzi przed telewizorami - bo...

5177

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]