Reklama

Olimpijska wojna

Olimpijska wojna

01.08.2004
Czyta się kilka minut
Współczesny sport to wykreowana wielka prawie prawdziwa wojna. Kolejna bitwa rozegra się podczas igrzysk w kolebce olimpiad Atenach - pisze w ODRZE (7-8) Krzysztof Uściński.
S

Sportowe zmagania dawno przestały być rywalizacją samych zawodników - dziś nie konkuruje już Kowalski ze Smithem czy Müllerem, lecz bohaterska Polska ściera się z dumnym Albionem lub butnymi Niemcami. A - teoretycznie - stawką są wielkie wartości: honor, sprawiedliwość itp. W efekcie celny rzut do kosza w magiczny sposób podnosi samopoczucie całych narodów - staje się raptem “legitymacją wartości dla milionów rodaków wysokiego smarkacza". Więcej: jako że “taka łatwa, zastępcza ideologijka, to listek figowy pilnie poszukiwany, Kowalskiemu (podobnie jak Smithowi czy Müllerowi) rodacy wybaczą wiele, nie tylko ewentualne złamanie zasad fair play".

Stąd też tak łatwo nakręcać “wojenny wymiar" sportu. Odpowiada on zawodnikom (im bardziej spektakularne zwycięstwo, choćby nie fair, tym większe ich zarobki). Jest skrojony na potrzeby “gawiedzi przed telewizorami - bo...

5177

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]