Reklama

Ładowanie...

Olimpijska wojna

01.08.2004
Czyta się kilka minut
Współczesny sport to wykreowana wielka prawie prawdziwa wojna. Kolejna bitwa rozegra się podczas igrzysk w kolebce olimpiad Atenach - pisze w ODRZE (7-8) Krzysztof Uściński.
S

Sportowe zmagania dawno przestały być rywalizacją samych zawodników - dziś nie konkuruje już Kowalski ze Smithem czy Müllerem, lecz bohaterska Polska ściera się z dumnym Albionem lub butnymi Niemcami. A - teoretycznie - stawką są wielkie wartości: honor, sprawiedliwość itp. W efekcie celny rzut do kosza w magiczny sposób podnosi samopoczucie całych narodów - staje się raptem “legitymacją wartości dla milionów rodaków wysokiego smarkacza". Więcej: jako że “taka łatwa, zastępcza ideologijka, to listek figowy pilnie poszukiwany, Kowalskiemu (podobnie jak Smithowi czy Müllerowi) rodacy wybaczą wiele, nie tylko ewentualne złamanie zasad fair play".

Stąd też tak łatwo nakręcać “wojenny wymiar" sportu. Odpowiada on zawodnikom (im bardziej spektakularne zwycięstwo, choćby nie fair, tym większe ich zarobki). Jest skrojony na potrzeby “gawiedzi przed telewizorami - bo...

5177

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]