Reklama

Olimpiada stepowa

Olimpiada stepowa

04.09.2018
Czyta się kilka minut
Od niedzieli w górzystym Kirgistanie trwają światowe igrzyska koczowników. Dla przybyłych z całego świata widzów to okazja, by podziwiać mistrzostwo jeźdźców i łuczników, ale także szansa, żeby przyjrzeć się z bliska zmaganiom Kirgizów i Kazachów o władzę i pierwszeństwo.
Światowe Igrzyska Nomadów w 2016 r. / Fot. Vladimir Voronin / AP Photo / East News
Światowe Igrzyska Nomadów w 2016 r. / Fot. Vladimir Voronin / AP Photo / East News
O

Olimpiada stepowa, już po raz trzeci z rzędu, odbywa się w kirgiskim miasteczku Czołpon Ata nad malowniczym jeziorem Issyk-Kul oraz w pobliskim wąwozie Kyrczyn, ogłoszonym przez Kirgizów parkiem narodowym. Na pomysł organizowania jej wpadł przed kilkoma laty ówczesny prezydent z Biszkeku, Ałmazbek Atambajew, chętnie odwołujący się do kirgiskiego patriotyzmu i przywiązania do koczowniczej tradycji. To właśnie im miały służyć międzynarodowe zawody, rozgrywane w starodawnych, pastersko-myśliwskich konkurencjach, takich jak konne gonitwy, strzelanie z łuku, zapasy, polowanie z sokołami czy budowanie jurt na czas. Rozgrywane co dwa lata olimpiady stepowe miały też przyciągać do ubogiego kraju zamożnych, zagranicznych turystów i obieżyświatów, zafascynowanych dawnymi kulturami.

W pierwszych igrzyskach, we wrześniu 2014 r. wzięły udział drużyny z 18 krajów. Dwa lata później na...

10217

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]