Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Odradza się zakon duchaków

Odradza się zakon duchaków

26.06.2018
Czyta się kilka minut
„Osiem lat temu wstępowaliśmy do wspólnoty, której właściwie jeszcze nie było” – powiedział 18 czerwca po prymicjach w Krakowie ks. Tadeusz Biela (na zdjęciu w czerwonym ornacie), jeden z czterech kapłanów odnowionego zakonu duchaków.
TOWARZYSTWO DUCHA ŚWIĘTEGO
W

W 2009 r. pomysłodawca odnowy, o. Wiesław Wiśniewski, uzyskał dekrety metropolity gdańskiego abp. Sławoja L. Głódzia dla Towarzystwa Ducha Świętego. W 2012 r. powstało seminarium w Dąbrowie pod Krakowem. Obecnie wspólnota liczy 12 zakonników.

Zakon Świętego Ducha powstał w drugiej poł. XII w. we Francji. Już w XIII w. prowadził w Europie 300 szpitali. W XIII w. krakowski biskup Prandota oddał im kościół św. Krzyża oraz zabudowania szpitalne. Duchacy obchodzili uliczki miast i wsie w poszukiwaniu ubogich i chorych. Byli prekursorami Okien Życia: przed bramą szpitala można było w dyskrecji zostawić dziecko. Wojny religijne XVI i XVII w. doprowadziły do upadku zakonu; ostatecznie w 1783 r. męską gałąź skasowano. Pod koniec XIX w. rada miejska zdecydowała – wbrew protestom m.in. Jana Matejki, który zrzekł się honorowego obywatelstwa miasta – o wyburzeniu większości zabudowań klasztornych pod gmach teatru (dzisiaj: im. Słowackiego). ©℗

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz działu „Wiara”, z „Tygodnikiem Powszechnym” związany od 2007 roku. Specjalizuje się w tematach religijnych i historycznych. Studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim i...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]