Reklama

Ładowanie...

Odra: kolejny dzień, kolejna teoria

18.08.2022
Czyta się kilka minut
Według niemieckich naukowców przyczyną śmierci tysięcy zwierząt mogły być toksyny wydzielane przez glony. Nawet jeśli to prawda, katastrofie nadal winny jest człowiek. Bez nas te organizmy nigdy nie pojawiłyby się w Odrze.
Strażacy pomagają w wyławianiu martwych ryb ze skażonej Odry. Cigacice, 13 sierpnia 2022 r. / fot. NewsLubuski/East News
N

Nadal nie wiemy, co jest powodem katastrofy ekologicznej na drugiej największej rzece w Polsce, i kto za nią odpowiada. Każdy kolejny dzień przynosi nowe teorie i hipotezy. Najnowszą opublikował 18 sierpnia Instytut Ekologii Wód i Rybactwa Śródlądowego Leibniza (IBN) w Berlinie. W przebadanych próbkach naukowcy znaleźli wyjątkowo dużo glonów Prymnesium Parvum (nazywanych złotymi algami) – ponad 100 tys. komórek na mililitr wody pobranej już za ujściem Warty, gdzie zanieczyszczenia są już mocno rozrzedzone. Masowy przyrost alg zgadza się też z innymi danymi, np. wzrostem poziomu tlenu w Odrze.

Gdy złote algi kwitną, produkują prymnezyny – substancje, które uszkadzają błony śluzowe i naczynia krwionośne, potencjalnie śmiertelne dla ryb, małży i płazów. Naukowcy z IBN na razie zobaczyli same glony, dopiero badają stężenie wydzielanych przez nie toksyn, wyniki będą za kilka dni....

5116

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]