Reklama

Odnaleziono portret Chopina

Odnaleziono portret Chopina

23.01.2017
Czyta się kilka minut
Alain Kohler, szwajcarski fizyk, badacz i poszukiwacz chopinaliów, odkrył wraz z Gilles’em Bensimonem z Radio France Internationale reprodukcję fotograficzną dagerotypu przedstawiającego (najprawdopodobniej) Fryderyka Chopina.
Fot. institutpolonais.fr
D

Dagerotyp wykonano w 1847 r. w atelier Louisa-Auguste’a Bissona. O odkryciu poinformował Instytut Polski w Paryżu. Dwa inne znane do tej pory dagerotypy z podobizną Chopina zaginęły w trakcie II wojny światowej. W 2016 r. Kohler odkrył u niemieckiego kolekcjonera fortepian Pleyel, którego Chopin używał w swoim paryskim mieszkaniu pomiędzy grudniem 1844 a czerwcem 1845 r. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]