Reklama

Odcień oliwkowy i odcień brunatny

Odcień oliwkowy i odcień brunatny

28.08.2017
Czyta się kilka minut
„Bandyci pochodzący z Afryki zgwałcili Polkę” – tak „Wiadomości” TVP zatytułowały materiał dotyczący głośnej sprawy z Rimini.
Screen ze strony wiadomosci.tvp.pl / Za: facebook.com/TymaczemwWiadomosciach/
Screen ze strony wiadomosci.tvp.pl / Za: facebook.com/TymaczemwWiadomosciach/
N

Nasuwa się pytanie: czy gdy Polki są gwałcone przez białych Europejczyków, „Wiadomości” informują o „bandytach z Europy”? Czy gdyby to Polacy zgwałcili kobietę z Afryki, w „Wiadomościach” pojawiłby się pasek: „Bandyci pochodzący z Polski zgwałcili Afrykankę”? A wreszcie, gdzie są paski o Polakach gwałcących Polki? Według danych policji w 2016 r. w Polsce wszczęto 2426 postępowań w sprawie gwałtów. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że większość podejrzanych nie przybyła z Afryki. Zresztą w momencie emisji sobotnich „Wiadomości” pochodzenie sprawców nie było znane – włoskie media podawały jedynie, że mężczyźni mieli „oliwkowy odcień skóry”.

W materiale Piotra Pruszkowskiego informacja o gwałcie zajęła tylko pół minuty – dwie pozostałe wypełniły luźne skojarzenia z aktami terroru w Brukseli, Londynie, Paryżu i Barcelonie. W następnym wydaniu poproszony o komentarz prof. Piotr Wawrzyk powiedział: „Skala przestępczości we Włoszech w związku z falą imigracji wzrosła drastycznie”. Dane? Nie podano. Obydwa materiały wpisały się w redakcyjną linię „Wiadomości”, które używają ksenofobii, żeby zwiększyć wdzięczność dla odmawiającego przyjmowania uchodźców rządu. A przy okazji budzą demony. Przykład? Na stronie programu pod sobotnim materiałem Piotr Kwiatkowski z Gliwic zgłasza postulat: „Polska niech przyjmie 7 tys. ciapatych, my się z nimi rozprawimy, będzie ich mniej o 7 tys.”.

I nie, nie twierdzę, że o okrutnym gwałcie w Rimini powinno się milczeć. Twierdzę, że nie powinno się używać ludzkiej tragedii jako narzędzia nienawistnej propagandy. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kalina Błażejowska
Absolwentka dziennikarstwa i filmoznawstwa, autorka nominowanej do Nagrody Literackiej Gryfia biografii Haliny Poświatowskiej „Uparte serce” (Znak 2014). Laureatka Grand Prix Nagrody...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

A są o Somalijczykach gwałcących w Somalii? Też nie ma, za to są o Polakach gwałcących za granicą: Brytyjki w Wielkiej Brytanii, Francuzki we Francji itp. Może z powyższych przykładów pani Kamila sama wydedukuje dość trywialną zasadę rządzącą takimi newsami. A jeśli chodzi o to, co zaszło w Rimini, to proszę zajrzeć do dzisiejszego Corriere della Sera. Z 15 podejrzanych wszyscy (co do jednego!) pochodzą z północnej Afryki. Nawiasem mówiąc, w serwisie online tej centrowo-liberalnej gazety wciąż można obejrzeć komputerową "wideorekonstrukcję" zbrodni, gdzie wszyscy napastnicy są biali. Żeby chociaż jakoś abstrakcyjnie biali, jak te manekiny bez twarzy w sklepach odzieżowych, ale - nie, to bez wątpienia biali Europejczycy. Czemu to o tym pisać nie chcecie Panowie?

Szanowny Pan przeczyta tekst jeszcze raz, na spokojnie - może zrozumie, o co chodzi Autorowi. A jak się nie uda, nic straconego. Zawsze gdzieś znajdzie posłuch, na przykład dzwoniąc do radiamaryja.

w zasadzie tę samą "radę" powtarzaną do znudzenia w każdym eddiepolowym komentarzu, nie będę, bo do tematu artykułu czy mojego wpisu ma się nijak, a na pyskówki z agresywnymi głupcami jakoś nie mam ochoty.

Ja Panu jak dziecku wyłożę, krótko, ale prosto na talerz. Autorkę oburza, iż w POLSKIEJ telewizji rządowej jedni POLACY JUDZĄ drugich POLAKÓW przeciw obcym, w szczególności przeciw imigrantom. W swoim komentarzu, z powszechną wśród klakierów dzisiejszej władzy manierą, zajął się Sz. P. wytykaniem palcem innych, według niego jeszcze od TVPis gorszych mediów zachodnich. A to jest właśnie kompletnie nie na temat. Dziecinada właśnie. +++ p.s. Sz. P. widać nie czuje się dobrze bez poklasku, nie daj Boże krytykowany. Poradziłbym medytację - ale wiem, ze Sz. P. nie posłucha "agresywnego głupca". Pozostaje modlitwa o pokój ducha i ewentualnie własna strona w sieci z uprawnieniami admina.

Prosze Pana, histerie na temat imigrantów generuje wśród głupich ludzi grupa trzymajaca władze z prostego powodu. Tak przerazony niewiadomym Ciemny Lud tym silniej będzie wspierał te władzę w obawie, ze jak przyjdzie nowe, to granice zostaną szeroko otwarte dla terrorystow. Ludzie, nie dajcie się tak manipulować lobuzom PiS-owskim!

Tak zwany Ciemny Lud zna "ludzi o oliwkowej cerze" lepiej od Ludu Oświeconego jako, ze często miał z nimi do czynienia z racji licznej polskiej emigracji zarobkowej. To raczej nasi dziennikarze i profesorowie teoretyzują i wymądrzają się nieznośnie budząc często swoją ignorancją w temacie (chyba nie tylko moje ) rozbawienie.Już jakieś 30 lat temu plaże we Włoszech były opanowane przez często zresztą dość sympatycznych ciemnoskórych mężczyzn, którzy wciskali turystom jakieś liche produkty. Wygląda na to, że - niezależnie od propagandy TVP - na plażach włoskich jest obecnie mniej sympatycznie ( Afrykanie różnią się bardzo między sobą. Ta ostatnia fala przyniosła dużo niedobrych typów ). I jeszcze jedno: Prosty Lud kieruje się zdrowym rozsądkiem i nie jest bojaźliwy w przeciwieństwie do tych nie-Prostych, którzy mają skłonność do histerii i masochizmu.

Nakręcanie nienawiści i strachu przed "oliwkowymi" trafia do najbardziej prymitywnej i zdemoralizowanej grupy społecznej. Niestety, tej, która glosuje na PiS. Inny przykład wyjątkowo cynicznego populizmu - to tweet niejakiego Jakiego, który piastuje funkcje podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwosci (sic!). Propozycja, aby takich "oliwkowych" gwałcicieli wieszać i torturować, spotkała się z powszechną aprobatą. Twierdze, ze degrengolada moralna polskiego społeczeństwa osiagneła poziom krytyczny. I dotyczy to jak najbardziej grupy trzymającej władze

...to działa i generuje absurdalnie wysokie poparcie dla pis - a TP itepe mogą sobie protestować i oburzać się do woli. Tej bolszewickiej zarazy, co jak wszy kożuch oblazła nasz kraj, jedynie azotoksem siły będzie można się pozbyć.

Gdyby TV PiS było mniej nachalne ze swoją propagandą to PiSowi by wzrosło do 50 procent. Jeśli dalej polityka informacyjna rządu będzie tak toporna to wybory dla PiSu zakończą się porażką tj zdobędzie ledwie 40 procent poparcia.

Szanowny Pan się myli i to grubo. Kaczystowska propaganda kierowana jest do najciemniejszego ludu, twardego jądra pisowskiego elektoratu, i w tej grupie spełnia doskonale swoje zadanie. Na nienachalną i nietoporną zresztą kaczystów nie stać - pis to stan umysłu, bardzo chory i toporny stan.

Potrzebna rzeczowa edukacja, też z pomocą Kościoła. Żeby oddzielić pomoc dla ofiar wojen na Bliskim Wschodzie czy w Afryce od przyzwolenia na przemoc czy terror. Wiadomo, wszystkich się nie przekona, ale nawet te parę czy paręnaście procent uratowanych od ciemnoty i ksenofobii to już byłoby coś!

Bandyci pochodzący z PiSlandii zgwałcili Polskę.

Warto jeszcze dodać, że biedne polskie dzieci płaczą za wujkiem Donaldem i nie mogą się doczekać jego powrotu.

za to bardzo typowe dla Sz. Pana twórczości

Nie wszyscy przestępcy z plaży w Rimini mieli oliwkowy kolor skóry. Jeden z nich był czarny.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]