Reklama

Odbudowa sporu

Odbudowa sporu

25.10.2015
Czyta się kilka minut
Minęło 70 lat od wojny, która obróciła Warszawę w ruinę. Stolica odrodziła się w kształcie, który wciąż rozpala emocje. Pokazuje to wystawa Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Muzeum Warszawy.
Fot. MATERIAŁY PRASOWE MSN
P

Powietrze jest gęste od dymu tytoniowego i pomysłów. W ciasnej oficynie, zaadaptowanej naprędce na biuro, grupa obszarpańców pochyla się nad mapą miasta. Arkusz w kolorze czerwonej cegły przypomina abstrakcyjny obraz. Zaznaczono na nim cztery typy zabudowy: całkowicie zburzonej, wypalonej, częściowo zniszczonej i zachowanej. „Powstające w pośpiechu pogotowie architektoniczno-budowlane”, jak nazwie je Bohdan Lachert, głowi się, jak by tu zapewnić jak najwięcej mieszkań w ocalałych budynkach. Warszawiacy wracają do miasta i nie mają gdzie się podziać.

„Pokój nieopalany, zimny, nie zawsze jest się gdzie umyć, posiłki o najfantastyczniejszych porach w różnych przygodnych stołówkach. Czasem na cały dzień musi wystarczyć kawałek czarnego chleba i kubek herbaty. Wieczorem prace i narady przy skąpym świetle świeczki. I od rana do późnej nocy przewijające się przez ten pokój tłumy osób...

11295

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]