Reklama

Oczyszczanie religii

Oczyszczanie religii

02.11.2011
Czyta się kilka minut
Mimo, a może dzięki staraniom Benedykta XVI, by uniknąć jakichkolwiek podejrzeń o synkretyzm religijny, spotkanie międzyreligijne w Asyżu okazało się sukcesem nie tylko na płaszczyźnie duchowej.
B

Benedykt XVI teologiczną ostrożność wykazał już w formułowaniu nazwy wydarzenia. Papież, który jako kardynał miał poważne wątpliwości, czy "Asyż" z 1986 r. nie grozi szerzeniem się wśród katolików przekonania o równości wszystkich religii, organizowane przez siebie 25 lat później, 27 października 2011 r., spotkanie nazwał nie Dniem Modlitwy, ale "Dniem Refleksji, Dialogu i Modlitwy o Pokój i Sprawiedliwość na Świecie".

Taka gradacja pasowała do wprowadzonej przez papieża Ratzingera nowinki wobec projektu Jana Pawła II: do Asyżu zaproszono również niewierzących. Przybyli francuska psychoanalityczka prof. Julia Kristeva, filozofowie Remo Bodei z Włoch i Guillermo Hurtado z Meksyku, a nawet szef austriackich komunistów Walter Baier. Papież chce najwyraźniej kontynuować w ten sposób osiągnięcia "Dziedzińca pogan" - organizowanych przez Papieską Radę ds. Kultury i...

8684

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]