Reklama

Obywatel J. K.

Obywatel J. K.

17.06.2009
Czyta się kilka minut
Z lwowskiego dzieciństwa lubił opowiadać pewną anegdotę. Babcia zabrała go do teatru na sztukę O dwóch takich, co ukradli księżyc. Kiedy zły czarownik wsadzał Jacka i Placka do worka, on - kilkuletni dzieciak - ruszył na scenę ratować krzywdzonych. Zawsze mówił, że ryczał po to, by zagłuszyć paraliżujący strach, a pokonanie strachu było największym osiągnięciem jego życia. Wszystko, co zrobił potem, było tylko powtórką.
T

Tekst ukazał się w specjalnym dodatku do "TP" opublikowanym po śmierci Jacka Kuronia ("TP" 26/2004)

Wspominał też, jak dziadek, członek organizacji bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej, brał go na kolana i opowiadał o drukowaniu bibuły, rewizjach, więzieniach, zdrajcach.

Dziadek śpiewał też: “Pojedziemy etapem na Kamczatkę z kacapem, hej, zawiśniemy wysoko i spoczniemy głęboko, hej". Albo: “Idą, idą, dzwonią im kajdany, idą, idą, drżą przed nimi pany". Gdy wiele lat później wnukowi pierwszy raz zakładano kajdanki, czuł dreszcz wzruszenia i chlubił się, że kajdanki to jedyna biżuteria, jaką nosi.

Ojciec wymagał od syna tylko jednego: odwagi. I tłumaczył mu, że nie powinien palić, bo jak wsadzają palacza do więzienia, to wystarczy, że zabiorą mu papierosy i musi pęknąć.

Wiosną 1945 Kuroniowie...

58502

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]