OBRAZ TYGODNIA

18 – 24 marca

24.03.2014

Czyta się kilka minut

Zabór Krymu. Moskwa najpierw uznała półwysep za niepodległe państwo, a następnie zgodziła się na jego włączenie, wraz z Sewastopolem, w skład Federacji Rosyjskiej. Świat przyjął tę decyzję z oburzeniem, co jednak nie zrobiło wielkiego wrażenia na Kremlu. UE, śladem Stanów Zjednoczonych, nałożyła na Rosję (niezbyt ostre) sankcje – kilkanaście osób, w tym wicepremiera Dymitrija Rogozina, objęto zakazem wjazdu na teren USA i UE oraz zamrożono ich konta, amerykańskie instytucje finansowe dostały również zakaz wchodzenia w relacje biznesowe z obsługującym kremlowskich dygnitarzy bankiem Rossija. Odwołano szczyt G8 (najbogatsze państwa świata plus Rosja) w Soczi. W Brukseli podpisano tymczasem polityczną część umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z UE (część gospodarcza czeka na wybory prezydenckie na Ukrainie i w pełni demokratyczny mandat do jej podpisania), a Kijów poinformował o wystąpieniu ze Wspólnoty Niepodległych Państw. Przywódcy UE poprosili Komisję Europejską o plany zmniejszenia zależności energetycznej od Rosji i kontynuację prac nad unią energetyczną, umożliwiającą np. wspólny zakup gazu dla grupy krajów lub całej wspólnoty. Z Rosji stopniowo odpływa zagraniczny kapitał – szacuje się, że od czasu kryzysu krymskiego ok. 50 mld dolarów.

Nie ma jak konflikt. W połowie marca, w środku kryzysu krymskiego, notowania polskiego rządu były najlepsze od 13 miesięcy, wzrosło także poparcie dla Platformy Obywatelskiej oraz osobiste dla Donalda Tuska i Radosława Sikorskiego. W konwencji inaugurującej kampanię PO przed wyborami do Parlamentu Europejskiego wziął udział Witalij Kliczko.

Gowin brzytwy się chwyta. Liderem listy partii Polska Razem na Mazowszu będzie podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego Marek Czarnecki, były europoseł Samoobrony, a w jej kampanię zaangażuje się także dawny wiceprzewodniczący ugrupowania Andrzeja Leppera, Krzysztof Filipek. Przewodniczący Polski Razem Jarosław Gowin tłumaczy, że choć nie zgadzał się z wieloma punktami programu Samoobrony, była ona „ruchem autentycznego buntu przeciwko niesprawiedliwości”.

Chorym łatwiej. Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz przedstawił projekty zmian w służbie zdrowia, mające prowadzić do skrócenia kolejek do specjalistów. Chorzy na raka nie będą objęci limitami zapisanymi w kontraktach z Narodowym Funduszem Zdrowia, a w przypadku podejrzenia o tę chorobę na szybką ścieżkę specjalistycznych badań będzie mógł ich skierować lekarz rodzinny.

Wielkie wsparcie. W ciągu 10 lat członkostwa w UE Polska otrzymała z Brukseli 61 mld euro netto, głównie w ramach tzw. polityki spójności i wspólnej polityki rolnej. Cała kwota unijnych dotacji wyniosła 92,4 mld euro, ale równocześnie Polska wpłaciła do unijnego budżetu 31,4 mld euro.

Niegospodarny wywiad. Od początku lat 90., z udziałem wysokich rangą oficerów, w polskich służbach specjalnych rozkradano pieniądze na tajne operacje – twierdzi „Gazeta Wyborcza”. Najwięcej zdefraudowano w 1994 i 2003 r., kiedy Polska otrzymała dużą gotówkę od CIA.

Wyrok na stare CBA. Sąd Najwyższy orzekł, że demokratyczne państwo nie może testować obywateli, sprawdzając ich podatność na korupcję. Orzeczenie dotyczy nagłośnionej niedługo przed wyborami w 2007 r. sprawy byłej posłanki PO Beaty Sawickiej, początkowo skazanej wraz z burmistrzem Helu za organizowanie i przyjęcie łapówki – ostatecznie uniewinnionej w związku z nielegalnością akcji Centralnego Biura Antykorupcyjnego, w której uczestniczył (uwodząc Sawicką) osławiony „agent Tomek”.

Oczyszczona pamięć generała. Dowódca sił powietrznych gen. Andrzej Błasik, podobnie jak funkcjonariusze BOR i załoga Tu-154, który rozbił się pod Smoleńskiem przed czterema laty, byli trzeźwi – wynika z opinii biegłych, ujawnionej przez Naczelną Prokuraturę Wojskową. Pogłoski o tym, że we krwi generała znaleziono alkohol, rozpuścili Rosjanie, były one również w raporcie MAK.

Boeing odnaleziony? Po dwóch tygodniach od zaginięcia malezyjskiego samolotu lecącego z Kuala Lumpur do Pekinu australijski rząd poinformował o znalezieniu jego prawdopodobnych szczątków, na morzu, ok. 2,6 tys. kilometrów na południowy zachód od miasta Perth. Wciąż nie wiadomo, co było powodem zmiany kursu.

Kryształowa kula. Kamil Stoch zdobył puchar świata w skokach narciarskich, pieczętując znakomity sezon, w trakcie którego wywalczył również mistrzostwo świata i dwa złote medale olimpijskie.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru TP 13/2014