Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Obok literatury

Obok literatury

06.05.1990
Czyta się kilka minut
W dyskusji na temat literatury lat 80., opublikowanej w 13. numerze TP, uczeni znawcy przedmiotu potraktowali nasze pisarstwo tego okresu dość obcesowo. Może wynika to z nieobowiązującego charakteru towarzyskiej rozmowy, może stało się tak dla przyczyn zgoła innych, jest jednak faktem, że czytelnicy pisma w gruncie rzeczy niewiele się o tej literaturze mogli dowiedzieć.
W

Wymieniono w dyskusji - jeśli dobrze policzyłem - 59 nazwisk autorów polskich, niektóre (np. Norwid, Słowacki czy Gombrowicz) pojawiły się w charakterze historycznych odniesień. Większość to twórcy znani i uznani. Debiutantów ledwie kilku: Huelle, Szewc, Rylski, Pilch, Szaper, Koehler. Tadeusz Nyczek zwrócił uwagę na rzeczywiście niezwykłe zjawisko, jakim jest rozwój pisarstwa Jarosława Marka Rymkiewicza (prócz wymienionych "Rozmów polskich", warto tu może jeszcze dorzucić i następne tytuły: "Żmut", mniej udany "Umschlagplatz", ostatnio "Baket"). To jedyny rodzynek tej rozmowy o literaturze, która odbywała się z pomijaniem tytułów, a także, co postaram się wskazać, nazwisk.

Faktem jest, że żyjemy w epoce raczej nie sprzyjającej czytaniu, lecz mam nadzieję, że nie dotyczy to krytyków literatury, ci bowiem są od tego, jak Balcerowicz od wyciągania pieniędzy z...

22711

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]