Reklama

O środkowoeuropejskości i kotach Bohumila Hrabala

O środkowoeuropejskości i kotach Bohumila Hrabala

27.04.2003
Czyta się kilka minut
„Bez szczeliny w mózgu nie można żyć” - zanotował Hrabal w latach 50. W latach 90. dodał tylko, że „kto chce żyć w Europie Środkowej, nie powinien trzeźwieć”.
G

Gdzieś w połowie lat 70. w brudnym i słabo oświetlonym przedziale pociągu pośpiesznego, którym jechałem z Pragi do Bratysławy, spotkałem starego marynarza śródlądowego, podróżującego nocą z Gdańska do Budapesztu. Z jego bełkotliwej pijackiej mowy wyłaniały się niewiarygodnie poplątane, niezwykłe historie. Mowa ta oscylowała między językami: polskim, czeskim, węgierskim, słowackim i niemieckim. Do tego dokładał gesty, które natychmiast zaczęły mi się kojarzyć z typem ludowego gawędziarza, bawiduły stryja Pepina z „Lekcji tańca dla starszych i zaawansowanych” Bohumila Hrabala. Z tą różnicą, że ten „wilk rzeczny” nie tylko nie wiedział, przez którą zaprzyjaźnioną republikę socjalistyczną akurat przejeżdża, ale i który z tych języków jest jego ojczystym, który z portów - macierzystym. Nie miało to właściwie znaczenia - pociąg przejeżdżał wówczas przez satelickie republiki radzieckie od...

22105

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]