Reklama

O pragnieniu nieczytania

O pragnieniu nieczytania

15.06.2020
Czyta się kilka minut
Nie tak znów dawno dowiedzieliśmy się, że na rynku działają i mają się nieźle doradcy literaccy.
P

Przeczytało się w życiu to i owo, i oczywiście można było więcej, ale nie wyszło. Rzec trzeba szczerze, że tego typu wyznania zawsze miały w sobie ładunek przeogromnej śmieszności, niosły ryzyko straszliwego nadęcia i – w efekcie – pęknięcia. Nadeszły jednak takie czasy, że chyba wszystko, co się w tym stylu napisze bądź powie, uchodzi niestety na sucho. A dlatego zdecydowaliśmy się na użycie tej frazy na początku, bo przyszła nam do głowy szczerozłota myśl, że to okazja czyni człowieka czytelnikiem. Stąd „to i owo”. Niestety.

Oto przez wiele lat czytania tego i owego nie dorobiliśmy się niestety niczego, co można by nazwać planem czytelniczym. Nie udało się nigdy własnego czytelnictwa ująć w buchalterię dającą ogląd, rzucającą wyraźny obraz skłonności, upodobań bądź to na odwrót: niosącą spis lektur – dajmy na to – odrażających, których do ręki się nie bierze bądź brać nie...

4164

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Owszem

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]