Reklama

O naszej duszy

O naszej duszy

17.08.2010
Czyta się kilka minut
Roger Bartra, meksykański socjolog: Niektórzy twierdzą, że przemoc leży w naturze Meksykanina. To stereotyp. Podobnie jak teza, że charakteryzuje nas melancholia i specyficzny stosunek do śmierci.
M

Maciej Wiśniewski: W związku z "wojną narkotykową" i towarzyszącą jej przemocą pojawiło się sporo tłumaczeń, odwołujących się do tożsamości i "duszy" Meksykanów. Pan jest krytyczny wobec tych konstrukcji.

Roger Bartra: Definicje "meksykańskiej duszy" czy mit "melancholijnego Meksykanina", zanurzonego w świecie indiańskim, były związane z minionym reżimem Partii Rewolucyjno-Instytucjonalnej (PRI). Powstały w opozycji do zewnętrznego zagrożenia, jakim były USA i trochę Hiszpania. Silnie zabarwione nacjonalizmem, stanowiły mechanizm legitymacji systemu autorytarnego. W latach 80. krytykowałem te schematy, oparte na dychotomii "ja narodowe" kontra "zagrożenie zewnętrzne", oraz dowodziłem, że meksykański nacjonalizm wchodzi w fazę kryzysu i takie mity tracą rację bytu. Sądzę, że ogólny kryzys systemu autorytarnego, który umożliwił demokratyzację...

4723

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]