Reklama

Licznik śmierci

Licznik śmierci

17.08.2010
Czyta się kilka minut
Prowadzona od trzech lat przez władze Meksyku "wojna z gangami narkotykowymi" coraz bardziej przypomina wojnę prawdziwą. Choć zginęło już 28 tysięcy ludzi, zamiast jej końca mamy kolejną eskalację.
Po strzelaninie między gangami narkotykowymi, Acapulco, Meksyk, 14 marca 2010 r. / fot. Pedro Pardo, AFP, Eeast News
C

Cuernavaca, miasteczko niedaleko stolicy, długo leżało na obrzeżach "wojny z narkotykami", która toczy się głównie na północy kraju. Ale, jak mówi mi Javier Sicilia - poeta i felietonista tygodnika "Proceso" - odkąd w grudniu ubiegłego roku wojsko zabiło tam Artura Beltrána Leyvę, jednego z najpotężniejszych narkotykowych capos, i to miasto pochłonęła przemoc. Na mostach zawisły okaleczone ciała ofiar narkogangów; porwany i poćwiartowany został szef więzienia.

Miasto opanował strach. Któregoś dnia w internecie zaczęła krążyć narkowiadomość, w której przestępcy ogłosili "godzinę policyjną" (sic!), uprzejmie tłumacząc, że nie zabijają niewinnych cywilów, lecz tylko "wymierzają sprawiedliwość tym, którzy na nią zasługują". Psychoza sięgnęła zenitu. - Zamiast uspokoić nastroje, burmistrz i gubernator radzili siedzieć w domach w czasie wyznaczonym przez...

14078

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]