Reklama

Ładowanie...

O judaizmie

12.10.2003
Czyta się kilka minut
Jeszcze kilka dziesiątków lat temu byłoby to nie do pomyślenia: oto oficyna Ojców Jezuitów wydaje wprowadzenie do religii żydowskiej autorstwa... ortodoksyjnego rabina. Dziś, po Soborze i po tym wszystkim, co dla zbliżenia chrześcijańsko-żydowskiego zrobił papież Jan Paweł II, sytuacja jest inna, choć trudno powiedzieć, by otwartość Wydawnictwa WAM była normą, zwłaszcza w polskim Kościele.
F

Fakt, że Wydawnictwo WAM mieści się w Krakowie, ma w tym przypadku szczególne znaczenie. Autor książki, Marc Stern, rabin gminy w Osnabrück, przyznaje się bowiem do pokrewieństwa ze słynnym Mojżeszem Isserlesem, którego grób na krakowskim Kazimierzu - kilkanaście minut od klasztoru jezuitów na Kopernika - stanowi do dziś cel pielgrzymek. Rabbi Mojżesz Isserles, zwany Remuh, żył w latach 1525-1572. Jego imię nosi zarówno stary cmentarz kazimierski, jak i położona obok, do dziś czynna synagoga.

“Mój przodek - pisze rabin Stern w przedmowie do polskiego wydania - jest autorem dzieła znanego pod tytułem »Mappa« (»obrus«), stanowiącego niezbędny dodatek do traktatu Rabbiego Józefa Karo »Szul-chan Aruch« (»nakryty stół«). To wspólne dzieło opublikowane w 1569 roku pozostaje do dzisiejszego dnia przedmiotem studiów we wszystkich żydowskich instytucjach szkolnych i...

2747

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]