Reklama

O judaizmie

O judaizmie

12.10.2003
Czyta się kilka minut
Jeszcze kilka dziesiątków lat temu byłoby to nie do pomyślenia: oto oficyna Ojców Jezuitów wydaje wprowadzenie do religii żydowskiej autorstwa... ortodoksyjnego rabina. Dziś, po Soborze i po tym wszystkim, co dla zbliżenia chrześcijańsko-żydowskiego zrobił papież Jan Paweł II, sytuacja jest inna, choć trudno powiedzieć, by otwartość Wydawnictwa WAM była normą, zwłaszcza w polskim Kościele.
F

Fakt, że Wydawnictwo WAM mieści się w Krakowie, ma w tym przypadku szczególne znaczenie. Autor książki, Marc Stern, rabin gminy w Osnabrück, przyznaje się bowiem do pokrewieństwa ze słynnym Mojżeszem Isserlesem, którego grób na krakowskim Kazimierzu - kilkanaście minut od klasztoru jezuitów na Kopernika - stanowi do dziś cel pielgrzymek. Rabbi Mojżesz Isserles, zwany Remuh, żył w latach 1525-1572. Jego imię nosi zarówno stary cmentarz kazimierski, jak i położona obok, do dziś czynna synagoga.

“Mój przodek - pisze rabin Stern w przedmowie do polskiego wydania - jest autorem dzieła znanego pod tytułem »Mappa« (»obrus«), stanowiącego niezbędny dodatek do traktatu Rabbiego Józefa Karo »Szul-chan Aruch« (»nakryty stół«). To wspólne dzieło opublikowane w 1569 roku pozostaje do dzisiejszego dnia przedmiotem studiów we wszystkich żydowskich instytucjach szkolnych i...

2747

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]