Reklama

Ładowanie...

O czasie i mieście

16.07.2008
Czyta się kilka minut
Pytany o swój nowy film, Davies nie mówi o dokumencie. Powiada, że to osobisty esej. Oglądamy jego Liverpool: miasto klasy pracującej, plebejskich rozrywek, codziennego wysiłku.
T

Terence Davies - który to już raz? - wraca do Liverpoolu i do własnej pamięci. Trudno policzyć, bo "Trylogia Teren-

ce’a Daviesa" (1976-83) powstawała jako trzy oddzielne krótkometrażówki, a rozpowszechniana jest jako całość; stąd bierze się podwójny tytuł obrazu "Dalekie głosy, martwe natury" (1988); tylko "Kres długiego dnia" (1992) od początku kręcony był jako samodzielny pełny metraż. Po odejściu od autobiografii, Davies zrealizował jedynie dwa filmy będące adaptacjami literatury amerykańskiej ("Neonowa Biblia" według Johna Kennedy’ego Toole’a i "Świat zabawy" według Edith Wharton). I oto w ramach pełnej retrospektywy jego twórczości, którą zaprezentuje wrocławski festiwal Era Nowe Horyzonty, będziemy mogli obejrzeć kolejny rozdział - dawno zamkniętego, zdawać by się mogło, cyklu autobiograficznego: dokument "O czasie i mieście".

Pytany o ...

4384

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]