Reklama

O co walczymy, dokąd zmierzamy?

O co walczymy, dokąd zmierzamy?

19.07.2006
Czyta się kilka minut
Pod koniec czerwca terrorystyczna organizacja Rada Zgromadzenia Mudżahedinów przyznała się do zabicia uprowadzonych w Bagdadzie czterech pracowników ambasady Federacji Rosyjskiej.
P

Po porwaniu mudżahedini ogłosili żądania: wycofanie wojsk rosyjskich z Czeczenii i zwolnienie wszystkich więzionych w Rosji "braci w wierze muzułmańskiej". Rosyjskie władze winą za zabicie porwanych obarczyły "mocarstwa okupacyjne". Kilka dni później prezydent Putin wydał polecenie złapania i przykładnego ukarania sprawców mordu, nawet jeśli znajdują się oni poza granicami Rosji; Duma Państwowa w ekspresowym tempie przyjęła odpowiednie akty prawne, umożliwiające działania rosyjskich struktur siłowych za granicą. Sądząc z reakcji - miejscami były to wręcz histeryczne ataki na USA i inne kraje, których wojska stacjonują w Iraku - w rosyjskich elitach politycznych brak adekwatnej oceny wydarzeń, a także - szerzej - spójnej wizji polityki zagranicznej.

Wskazuje na to ekspert moskiewskiego oddziału Fundacji Carnegie, Aleksiej Małaszenko, na łamach tygodnika "...

3737

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]