Reklama

Nowy prefekt

Nowy prefekt

22.05.2006
Czyta się kilka minut
Nowym prefektem Kongregacji Ewangelizacji Narodów został kard. Ivan Dias. Arcybiskup Bombaju zastąpił na tym stanowisku kard. Crescenzio Sepe, który będzie ordynariuszem Neapolu. Dotychczasowy metropolita tego miasta, kard. Michele Giordano, przeszedł na emeryturę.
K

Kard. Dias urodził się w Bombaju, w 1936 r. W wieku 22 lat przyjął święcenia kapłańskie. W 1964 r. jako pracownik Sekretariatu Stanu przygotowywał wizytę Pawła VI w Indiach. W latach 1965-1973 pracował na placówkach dyplomatycznych pięciu krajów skandynawskich oraz w Indonezji, na Madagaskarze, Komorach i Mauritiusie. W latach 1973-1982 kierował w Sekretariacie Stanu wydziałem zajmującym się m.in. ZSRR, Polską, Chinami, Wietnamem, Laosem i Kambodżą. W 1982 r. został arcybiskupem tytularnym i nuncjuszem apostolskim w Ghanie, Togo i Beninie, a potem - w Korei Pd. i Mongolii. W 1991 r. został pierwszym w historii nuncjuszem w Albanii. W listopadzie 1996 r. Jan Paweł II mianował Diasa metropolitą rodzinnego Bombaju, a na konsystorzu 21 lutego 2001 r. wręczył mu biret kardynalski.

815

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]