Reklama

Nowe życie

Nowe życie

15.04.2019
Czyta się kilka minut
WOJCIECH GRZĘDZIŃSKI DLA PAH
N

NIE SĄ TO ŁATWE SPOTKANIA. Bywa, że trwają bardzo krótko, a ludzi, których się odwiedza – obojętnie, czy dzieje się to w Somalii, Iraku lub Syrii – prosi się zwykle o to samo, trudne zadanie: opowiedzieć o tym, co przeżyli. Często o najgorszych momentach swojego życia.

NA ZDJĘCIACH WOJCIECHA GRZĘDZIŃSKIEGO zrobionych na wschodzie Ukrainy widać jednak ich drugie życie, to które mogli rozpocząć (czasem – podtrzymać, ale to przecież też dużo) dzięki pomocy otrzymanej od PAH. Dzięki niej jest jakaś nadzieja.

JAK U PANI ALEKSANDRY ze zdjęcia powyżej. Przed wojną pracowała jako HR-owiec. W 2015 r., gdy zbliżał się front, uciekła z Doniecka. Dołączyła do grona ponad 1,5 mln tzw. uchodźców wewnętrznych w tym kraju. Co było dalej? Nowa rzeczywistość, nowe mieszkanie, nowi przyjaciele. I, na szczęście, nowa pasja i praca – pani Aleksandra zajęła się wypiekami. Wzięła udział w szkoleniu, napisała biznesplan, po czym otrzymała od PAH wsparcie finansowe na rozkręcenie własnej firmy. Kupiła profesjonalny piekarnik i opiekacz.

PANI TATIANA mieszka z kolei w Swietłodarsku – to też wschodnia Ukraina. Przez 28 lat pracowała w szkolnej bibliotece. Kiedy przyszła wojna, jej sytuacja materialna stała się bardzo zła. Dzięki pomocy może kupić lekarstwa.

JULIA PODA w swoim domu w Nowoselice Perszej. Mieszka tu z mężem Aleksiejem Żukowem. Rodzina dostaje nasze wsparcie finansowe, które pozwala na zakup podstawowych produktów. Kobieta cierpi na epilepsję, ma problemy z mową, trudno jej utrzymać długopis w ręku. Mąż się nią opiekuje. Małżeństwo opuściło Donieck przed wojną, w 2012 r. W mieście mieszka rodzina kobiety, w tym jej wnuczka. Julia i Aleksiej wydali pieniądze, które otrzymali od PAH, na produkty spożywcze, herbatę i cukier, kupili proszek do prania, szampon, wiadro do noszenia wody.

Julia kupiła również buty. ©℗

POLSKA AKCJA HUMANITARNA

Wpłać na konto: 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 – w tytule przelewu wpisz „Pomagam”.
Kod akcji: 20193.
Online: www.pah.org.pl/wplac
PRZEKAŻ 1%
KRS: 0000 136 833

Galeria zdjęć

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]