Reklama

Nowe zaplecze papieża

Nowe zaplecze papieża

25.09.2017
Czyta się kilka minut
Drobna zmiana nazwy, podobnie brzmiące zadania: badanie od strony teologicznej współczesnych problemów małżeństwa i rodziny – dlaczego Franciszek zlikwidował ugruntowaną w strukturach watykańskich instytucję i powołał nową?
ANDREAS SOLARO / AFP / EAST NEWS
1

19 września powstał Papieski Instytut Teologiczny Jana Pawła II ds. Nauk o Małżeństwie i Rodzinie. Zastąpił on istniejący od 1981 r. Papieski Instytut Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną. Zapowiedziany jest nowy statut, nastąpi też zmiana kadry.

Konserwatywne środowiska z niepokojem mówią o podkopywaniu dziedzictwa Jana Pawła II, podobnie jak została przez nie odebrana niedawna reforma Papieskiej Akademii Życia (Franciszek pod koniec 2016 r. rozwiązał umowy z wszystkimi jej członkami i zmienił statut Akademii).

Faktem jest, że obie instytucje, utworzone przez Jana Pawła II, były jego oczkiem w głowie, ugruntowując na polu naukowym jasną wizję małżeństwa, rodziny i obrony życia. Franciszek po dwóch synodach poświęconych rodzinie (z 2014 i 2015 r.) nakreślił w adhortacji „Amoris laetitia” nowy program dla Kościoła. W mniejszym stopniu jest on nastawiony defensywnie – na ugruntowywanie i głoszenie doktryny, a w większym na odpowiadanie na rzeczywiste trudności współczesnych rodzin. Papież potrzebuje więc mocnego zaplecza teologicznego, gotowego na ryzyko reformy dotychczasowego nauczania. ©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]