Reklama

Nowe widnokręgi życia

Nowe widnokręgi życia

01.08.2006
Czyta się kilka minut
Włoski watykanista Sandro Magister słusznie zauważył, że tym, co w spotkaniach z wiernymi Benedykt XVI lubi najbardziej, są spontaniczne dialogi. Uczestnicy zadają Papieżowi pytania, a on na nie z wyraźną satysfakcją i obszernie odpowiada. Zapisu tych rozmów daremnie szukać w mediach. Na telewizję są za długie. Tekst trzeba spisać z taśmy, opracować, przetłumaczyć na użytek dziennikarzy zagranicznych i kiedy ostatecznie jest gotowy, nie stanowi newsa. Tymczasem te rozmowy, przypominające nieco wywiady-rzeki z kard. Ratzingerem, przybliżają Benedykta XVI-człowieka. Poniżej, idąc w ślady wspomnianego watykanisty i naszego przyjaciela, drukujemy fragmenty dialogu Papieża z księżmi diecezji rzymskiej, który miał miejsce 2 marca 2006 r. Benedykt XVI komentował wystąpienia poszczególnych kapłanów. Pierwsza część papieskich improwizacji ukazała się w nr 21/06, druga w 22/06.
fot. KNA-Bild
C

Czym w oczach wierzącego jest życie?

Liturgia początku Wielkiego Postu udziela nam wskazówki na temat podstawowego znaczenia tego okresu liturgicznego: jest on drogowskazem dla naszego życia. Dlatego wydaje mi się - powołam się tu na Jana Pawła II - że powinniśmy szczególnie akcentować dzisiejsze Pierwsze Czytanie [Pwt 30, 15-20]. Wielka mowa Mojżesza u progu Ziemi Świętej, po czterdziestu latach pielgrzymowania po pustyni, jest podsumowaniem całej Tory, całego Prawa. Znajdziemy tu sprawy najistotniejsze nie tylko dla ludu żydowskiego, lecz także dla nas. Przede wszystkim mamy słowo Boga: "Kładę przed wami życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo. Wybierajcie więc życie" (Pwt 30,19). To fundamentalne przesłanie Wielkiego Postu jest także podstawowym dziedzictwem wielkiego Papieża Jana Pawła II: wybierać życie. To również nasze...

18436

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]