Reklama

Ładowanie...

Jak rozpoznać Boga

15.05.2006
Czyta się kilka minut
Włoski watykanista Sandro Magister słusznie zauważył, że tym, co w spotkaniach z wiernymi Benedykt XVI lubi najbardziej, są spontaniczne dialogi. Uczestnicy zadają Papieżowi pytania, a on na nie z wyraźną satysfakcją i obszernie odpowiada. Zapisu tych rozmów daremnie szukać w mediach. Na telewizję są za długie. Tekst trzeba spisać z taśmy, opracować, przetłumaczyć na użytek dziennikarzy zagranicznych i kiedy ostatecznie jest gotowy, nie stanowi newsa. Tymczasem te rozmowy, przypominające nieco wywiady-rzeki z kard. Ratzingerem, przybliżają Benedykta XVI-człowieka. Poniżej, idąc w ślady wspomnianego watykanisty i naszego przyjaciela, drukujemy fragmenty dialogu Papieża z młodzieżą, do którego doszło na Placu św. Piotra 6 kwietnia 2006 r. Fragmenty kolejnych dialogów zamieścimy w następnych numerach./Ks. Adam Boniecki.
Fot. KNA-Bild
O

O czytaniu Biblii

Przede wszystkim należy powiedzieć, że powinno się czytać Pismo Święte nie jak jakąkolwiek książkę historyczną, tak jak czytamy np. Homera, Owidiusza, Horacego. Trzeba czytać je naprawdę jako Słowo Boże, to znaczy włączając się w rozmowę z Bogiem. Powinno się najpierw pomodlić, porozmawiać z Panem: "Otwórz mi drzwi". Jakże często św. Augustyn powiada w swoich homiliach: "Pukałem do drzwi Słowa, ażeby odnaleźć w końcu to, co Pan zapragnął mi powiedzieć". (...)

Po drugie: Pismo Święte wprowadza we wspólnotę z Bożą rodziną. A zatem nie można czytać go samotnie. Oczywiście, pozostaje zawsze ważne, aby czytać Biblię w sposób bardzo osobisty, w osobistej rozmowie z Bogiem, ale jednocześnie jest ważne, aby czytać ją w towarzystwie osób, z którymi się ma do czynienia. Pozwólmy sobie pomóc wielkim mistrzom lectio...

16832

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]