Reklama

Jak rozpoznać Boga

Jak rozpoznać Boga

15.05.2006
Czyta się kilka minut
Włoski watykanista Sandro Magister słusznie zauważył, że tym, co w spotkaniach z wiernymi Benedykt XVI lubi najbardziej, są spontaniczne dialogi. Uczestnicy zadają Papieżowi pytania, a on na nie z wyraźną satysfakcją i obszernie odpowiada. Zapisu tych rozmów daremnie szukać w mediach. Na telewizję są za długie. Tekst trzeba spisać z taśmy, opracować, przetłumaczyć na użytek dziennikarzy zagranicznych i kiedy ostatecznie jest gotowy, nie stanowi newsa. Tymczasem te rozmowy, przypominające nieco wywiady-rzeki z kard. Ratzingerem, przybliżają Benedykta XVI-człowieka. Poniżej, idąc w ślady wspomnianego watykanisty i naszego przyjaciela, drukujemy fragmenty dialogu Papieża z młodzieżą, do którego doszło na Placu św. Piotra 6 kwietnia 2006 r. Fragmenty kolejnych dialogów zamieścimy w następnych numerach./Ks. Adam Boniecki.
Fot. KNA-Bild
O

O czytaniu Biblii

Przede wszystkim należy powiedzieć, że powinno się czytać Pismo Święte nie jak jakąkolwiek książkę historyczną, tak jak czytamy np. Homera, Owidiusza, Horacego. Trzeba czytać je naprawdę jako Słowo Boże, to znaczy włączając się w rozmowę z Bogiem. Powinno się najpierw pomodlić, porozmawiać z Panem: "Otwórz mi drzwi". Jakże często św. Augustyn powiada w swoich homiliach: "Pukałem do drzwi Słowa, ażeby odnaleźć w końcu to, co Pan zapragnął mi powiedzieć". (...)

Po drugie: Pismo Święte wprowadza we wspólnotę z Bożą rodziną. A zatem nie można czytać go samotnie. Oczywiście, pozostaje zawsze ważne, aby czytać Biblię w sposób bardzo osobisty, w osobistej rozmowie z Bogiem, ale jednocześnie jest ważne, aby czytać ją w towarzystwie osób, z którymi się ma do czynienia. Pozwólmy sobie pomóc wielkim mistrzom lectio...

16832

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]