Reklama

Ładowanie...

Nowe dylematy Łukaszenki

Nowe dylematy Łukaszenki

18.05.2020
Czyta się kilka minut
B

Białoruski reżim pełną parą przygotowuje się do kolejnych wyborów prezydenckich, których datę (9 sierpnia) wyznaczono w minionym tygodniu. Mają przedłużyć władzę urzędującego od 26 lat Aleksandra Łukaszenki. Jednak jego kolejna reelekcja może okazać się trudniejsza niż zwykle.

Tym razem sytuacja będzie wyjątkowo niesprzyjająca. W kraju szaleje epidemia: zarejestrowano już ponad 30 tys. infekcji, ale nadal nie wprowadzono kwarantanny. Głosowanie będzie tradycyjne, gdyż władze niezmiennie udają, że nic strasznego się nie dzieje. Liczne są jednak oznaki, że społeczeństwo myśli inaczej. Na epidemię nakłada się kryzys gospodarczy, który sprawia, że nie można otworzyć worka z wydatkami socjalnymi. Do tego dochodzi nierozwiązany spór z Moskwą o ceny ropy i gazu.

Na uczciwe wybory, rzecz jasna, nie ma co liczyć, ale przeciwnicy Łukaszenki mogą być mocniejsi niż zazwyczaj. Wprawdzie kilka partii opozycyjnych zrezygnowało z wyłonienia wspólnego kandydata – uznając, że wyborów w czasie epidemii organizować nie wolno – ale to nie ich boi się reżim. Zagrożeniem mogą się okazać Wałerij Cepkało (długoletni szef Parku Wysokich Technologii, najbardziej udanego projektu białoruskiej gospodarki w XXI w.) i Wiktor Babaryko, do niedawna szefa Biełgazprombanku, jednego z największych banków w kraju (własność Gazpromu). Obaj są znani i popularni. Jeśli się okaże, że nie startują jako „kandydaci techniczni” Łukaszenki, sytuacja zrobi się ciekawa. Ostry ton ich krytyki pod adresem reżimu już jest dla niego problemem. W lipcu stanie się jasne, czy kontrolowana przez władze Centralna Komisja Wyborcza zechce ich zarejestrować.

Już teraz zablokowano start Siergieja Tichanowskiego, popularnego blogera i znanego krytyka władz. Razem z kilkudziesięcioma zwolennikami trafił do aresztu, co uniemożliwiło mu złożenie dokumentów. Można to potraktować jako jeden z sygnałów, że Łukaszenka liczy się z tym, iż jego wybór na szóstą kadencję łatwy nie będzie. ©

Autor artykułu

Dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia w Warszawie. Specjalizuje się głównie w problematyce politycznej i gospodarczej państw Europy Wschodniej oraz ich politykach...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]